Senát USA předložil návrh nových sankcí proti plynovodu Severní proud 2

08.06.2020

Senát USA předložil návrh zákona o rozšíření sankcí proti plynovodu Severní proud 2, řekl jeden ze spoluautorů návrhu, republikánský senátor John Barasso.

Politik Barasso upřesnil, že dokument by měl "upřesnit a rozšířit" stávající sankce. Návrh zákona podpořilo pět členů senátu z obou stran, včetně senátora Teda Cruze z Texasu.

Mají být potrestány zejména ty společnosti, které poskytují upisovací, pojišťovací a zajišťovací služby pro plavidla, pracující na plynovodu.

Také mohou být sankcionovány firmy, které provádějí zkoušky, kontroly a certifikace účastníků stavby.

Agentura Bloomberg s odkazem na dokument uvedla, že každý, kdo se účastní projektu v jakékoliv formě, "bude okamžitě vystaven vážným americkým sankcím".

Sankce proti plynovodu Severní proud 2

Na konci loňského roku přijaly Spojené státy rozpočet na obranu, který zahrnoval omezení vůči společnostem, účastnícím se realizace výstavby plynovodu Severní proud 2. Švýcarská společnost Allseas, která prováděla pokládku plynovodu, zastavila práce.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v prosinci 2019 oznámil, že použití ruské lodě Akademik Čerskij k pokládce potrubí je jednou z variant na dokončení projektu, ale úprava plavidla bude nějakou dobu trvat.

Ruský poslanec označil sankce proti plynovodu za vydírání.

Záměr USA uvalit nové sankce proti společnosti Nord Stream 2 je pokusem o zmaření realizace projektu prostřednictvím ekonomického a politického vydírání, řekl Sergej Železňak, člen Výboru Státní dumy RF pro zahraniční věci.

Washington dlouhodobě aktivně brání rozvoji evropské spolupráce s Ruskem a ohrožuje tak své vlastní partnery a energetickou bezpečnost Evropy," cituje Železňaka tisková služba.

Podle jeho slov nemůže Washington čestně konkurovat Rusku na trhu s energiemi v Evropě a jedná podlým způsobem, aby zabránil uvedení rusko-evropského plynového projektu do provozu.

"Pokud USA začnou uplatňovat nová sankční opatření, evropští účastníci projektu si budou muset vybrat mezi odpovědností vůči svým občanům a podřízením se vůli zaoceánského diktátora," uzavřel poslanec.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!