Ve Vrběticích se údajně skladovaly zakázané protipěchotní miny

07.05.2021

Ministr zahraničí RF Sergej Lavrov obvinil Českou republiku z porušování, obcházení a nedodržování Ottawské úmluvy ICBL, která je zaměřena na zákaz výroby, skladování a přechovávání protipěchotních min!

Podle ruských informací údajně ve vrbětických skladech zaměstnanci prováděli demontáž pěchotních min na tři oddělené části, aby se tím obešel mezinárodní zákaz! Nicméně rozebráním min na různé části se mezinárodní zákaz stejně obejít nedá, protože v Ottawské úmluvě ICBL je jasně uveden zákaz skladování v jakémkoliv stavu. Mluvčí MO ČR připustil, že tam miny skladovány byly, ale prý bez náplní!

Je možné, že během montáže či demontáže jedné z min ve skladu ve Vrběticích mohlo dojít k explozi, uvádí zdroje ruských orgánů! Moskva požaduje zahájení vyšetřování České republiky kvůli obchodu se zakázanou protipěchotní municí!

Ruské ministerstvo zahraničí ústy Sergeje Lavrova obvinilo Českou republiku z obchodu a skladování zakázaných zbraní, konkrétně se jedná o protipěchotní miny, které jsou podle mezinárodní Ottawské dohody (International Campaign to Ban Landmines ICBL) zakázány. Česká republika je signatářem této dohody a písemně se zavázala do 4 let od podpisu smlouvy zlikvidovat a zničit veškeré své zásoby protipěchotních min.

Smlouva byla podepsána v roce 1997 a nejpozději koncem roku 2001 měly být všechny skladované miny nenávratně zničeny. Miny rozmístěné v půdě (minová pole) měly na likvidaci delší lhůtu. Smlouva hovoří o likvidaci zbraní, nikoliv o jejich rozebrání na součástky a skladování těchto součástek. A přesně toho se Česká republika měla dopustit. Podle ruských tajných služeb dokonce české zbrojařské firmy tyto zakázané zbraně vyvážely do konfliktních zemí.

Úmluva o zákazu protipěchotních min zakazuje používání, hromadění, výrobu, vývoj a přepravu protipěchotních min a nařizuje jejich totální zničení, ať už se jedná o zásoby na skladech, anebo o miny rozmístěné v aktivním nasazení, tedy v půdě. Mluvčí českého Ministerstva obrany Jan Pejšek se proti tvrzení Sergeje Lavrova ohradil, ovšem přiznal, že ve skladech ve Vrběticích byly skladovány zakázané protipěchotní miny, ovšem v rozebraném stavu.

Podle ruských novinářů má Sergej Lavrov průkazné a usvědčující informace, včetně nevybuchlých českých protipěchotních min, které ruská armáda zajistila při odminování minových polí v Sýrii v letech 2015 až do současnosti. Má se jednat o české nášlapné miny, které byly vyvezeny z České republiky v rozebraném stavu a poté znovu smontovány na Ukrajině, případně v Turecku předtím, než byly funkční miny dopraveny k zákazníkům v Sýrii, především Islámskému státu, a rovněž do Libye, Konga a Jižního Súdánu.

Publikováno na webu: https://www.czechfreepress.cz/

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!