Slovenský poslanec Blaha naložil pražské kavárně kvůli odstranění sochy Koněva

04.04.2020

Slovenský poslanec Ľuboš Blaha (Směr-SD) ostře protestuje proti odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6. Podle něj se jedná o výraz barbarství a fašistické nenávisti vůči ruskému národu.

Stále přicházejí reakce politiků na rozhodnutí starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) odstranit sochu maršála Ivana Koněva. Poslanec slovenské Národní rady Ľuboš Blaha se vyjádřilk tomuto činu a označil Koláře za "fašistu, který vandalsky pošlapal památku ruských osvoboditelů".

Pražský starosta zmiňované městské části Ondřej Kolář v České televizi prohlásil, že radnice Prahy 6 záměrně využila nouzový stav v České republice k tomu, aby nechala odstranit sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády v Bubenči.

"Maršál Koněv je hrdina, stejně jako maršál Malinovskij či maršál Žukov. Bez těchto vojevůdců by rodiče a prarodiče pana Koláře skončili v německé peci - a tak by si své úchylky raději mohl vyřizovat na jiných věcech, a ne na sochách našich osvoboditelů," vzkázal starostovi Prahy 6 Blaha.

Bourají vše, protože prohrávají

Slovenský politik se rovněž pozastavil nad motivy pražského starosty. Upozornil, že po konci studené války a zdánlivém vítězství kapitalismu a neoliberálního řádu sochu Koněva nikdo neměl potřebu bourat. Avšak nyní si podle něj neoliberálové uvědomují, že přišel konec jejich dominance, což je děsí.

"Třicet let zde vládla euforie neoliberálů a amerických pudlíků, kteří se tvářili jako vítězové dějin: kapitalismus navěky, Amerika forever a podobná laciná hesla", dodává Blaha.

"A najednou je jasné, že tato jejich neoliberální éra končí a oni jsou stále nervóznější, agresivnější a nenávistnější. Chovají se jako šílení, bourají sochy a šíří nenávist vůči všemu ruskému. Takto se nechovají vítězové dějin, takto se chovají lůzři," poznamenal.

Na Slovensku si osvoboditelů váží

Každopádně je to ale podle Blahy projev "barbarství a odporné rusofobie", a jako poslanec Národní rady proti tomu důrazně protestuje.

"Je to výraz neúcty vůči těm, co umírali i za naši svobodu na Slovensku. Je to výraz fašistické nenávisti vůči ruskému národu. A je to výraz slabosti české neoliberální pravice, která umírá na svou zlobu a nevraživost, stejně jako ta slovenská," je přesvědčený Blaha, jenž vyjádřil solidaritu s českým národem, "který čelí podobným vandalským činům liberálních politiků".

Vedení Prahy 6 v čele se starostou Ondřejem Kolářem nechalo odstranit sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, jehož 1. ukrajinský front osvobodil Prahu od zbytku nacistických vojsk. Socha skončí v Muzeu paměti 20. století a nahradí ji nový památník osvobození metropole za druhé světové války.

Ruská ambasáda varovala, že demolice pomníku nezůstane bez odezvy. Rozhodnutí Koláře odsoudil i český prezident Miloš Zeman a řada dalších politiků.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!