Snowden je přesvědčen, že se USA pokusí vměšovat do voleb v Rusku

24.10.2019

Bývalý zaměstnanec CIA Edward Snowden je přesvědčen, že se Spojené státy americké pokusí zasáhnout do ruských voleb, uvedl v rozhovoru s americkým komentátorem Joe Roganem.

"Nejsou pochybnosti o tom, že Amerika bude zasahovat do voleb v Rusku," uvedl v rozhovoru pro amerického komentátora Joe Rogana bývalý zaměstnanec CIA Edward Snowden .

Následně odkázal na článek, který v roce 2016 publikoval deník New York Times. V článku se poukazuje na 36 možných důkazů vměšování Ruska nebo bývalého SSSR do volebního procesu a 81 důkazů vměšování do voleb ze strany USA.

Údajná dohoda mezi Ruskem a Trumpem

Demokraté v Kongresu dlouho vyšetřovali Trumpovy údajné vazby na Rusko, které se ale neprokázaly. Vyšetřování zvláštního prokurátora Roberta Muellera trvalo dva roky. V dubnu  americký generální prokurátor William Barr prohlásil, že během voleb v roce 2016 nedošlo k žádné dohodě mezi americkým prezidentem či jinými představiteli USA s ruskou vládou.

"Hlavním účelem vyšetřování zvláštního prokurátora bylo zjistit, zda Trumpova kampaň nebo někdo, kdo s ní byl spojen, se domlouval nebo koordinoval s Ruskem, aby zasáhl do amerických voleb v roce 2016. Jak uvedl zvláštní státní zástupce, vyšetřování neprokázalo, že by došlo k domluvě nebo koordinaci s Ruskem v jeho úsilí zasáhnout do voleb," řekl na tiskové konferenci.

Rusko opakovaně odmítlo obvinění z pokusů ovlivnit volby v různých zemích a označilo je za neodůvodněná. Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že případ "ruského vměšování" do amerických voleb je výplodem fantazie a vnitřním sporem Spojených států. 

Snowdenův příběh

Snowden v červnu 2013 předal deníku Washington Post a Guardian tajné dokumenty o programech sledování amerických a britských zvláštních služeb na internetu. Poté kvůli své bezpečnosti odletěl do Hongkongu a odtud do Moskvy, kde se nějakou dobu nacházel v tranzitní zóně na letišti Šeremeťjevo.

​Rusko poskytlo Snowdenovi dočasný azyl na dobu jednoho roku za podmínky, že přestane provádět nepřátelskou činnost proti USA. Za rok dostal Snowden povolení k pobytu na tři roky, což mu umožnilo cestovat nejen po Rusku, ale i za hranice této země.

Před dvěma lety bylo Snowdenovi prodlouženo povolení k pobytu do roku 2020.

V září vyšla kniha s jeho pamětmi "Permanent Record", kde vysvětluje důvody, proč se rozhodl zveřejnit tajné dokumenty amerických zvláštních služeb.

"Nastala doba zveřejnit skutečnost, že zpravodajská služba USA se cítí být nad zákonem," píše v knize Snowden.

V nedávném rozhovoru pro německá média Snowden přiznal, že má informace o tom, že se ho budou snažit zabít, a to tak, aby to vypadalo jako sebevražda.

"Mám pro média důležité prohlášení. Nemám a nikdy jsem neměl sebevražedné sklony, a pokud se stane, že vypadnu z okna, můžete si být jisti, že mě někdo strčil," uvedl Snowden.

Zdroj: snews.com