Soudný den pro Kyjev, bez infrastruktury je junta v troskách

11.10.2022

VÁCLAV DANDA komentuje dnešní útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a vojenská zřízení po celé zemi, která teroristickým útokem na Kerčský most překročila Rubikon.

"Ještě jsme ani nezačali," zhodnotil nedávno Vladimír Putin stav na ukrajinské frontě. Možná teprve teď, po teroristickém útoku Kyjeva na Kerčský most, jsme svědky "začátku":

Déšť raket, který se snesl v ranních hodinách na Kyjevem kontrolované území, zasáhl hlavně velitelská stanoviště a kritickou infrastrukturu ve více než 20 městech po celé zemi. Vladimír Putin ještě před zasedáním bezpečnostní rady prohlásil, že za útokem na krymský most stála ukrajinská tajná služba. To ostatně už předtím potvrdily i hlavní propagandistické kanály Washingtonu, jako například NYT. Sotva kdo pochybuje, že Ukrajinci jsou dnes už kompletně řízeni z Washingtonu, takže i diverzní skupiny pro teroristické útoky jsou nepochybně koordinovány a řízeny z centrály CIA v Langley.

Úplné zničení teroristů

Šéf Vyšetřovacího výboru Ruska Alexandra Bastrykin upřesnil podrobnosti: "Šlo o teroristický útok zaměřený na zničení kritické civilní infrastruktury Ruské federace, jehož autorem, vykonavatelem a objednatelem jsou ukrajinské speciální služby." Dodal, že do útoku byli zapojeni občané Ruska a cizích zemí, kteří při přípravě tohoto teroristického útoku Kyjevu pomáhali. Kamion s výbušninami se podle jeho zjištění před vstupem na území Ruska pohyboval v Severní Osetii a na území Bulharska, Arménie a Gruzie.

Zástupce šéfa Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv šel ještě o krok dál: "Reakcí Ruska na teroristický útok na krymském mostě může znamenat úplné zničení teroristů. Zákazníkem a pachatelem zločinu je rozpadající se Ukrajina. Jde o sabotáž a teroristický čin spáchaný zločineckým kyjevským režimem. Všechny závěry z toho jsme již učinili. Reakcí Ruska na tento zločin může znamenat úplné zničení teroristů - tak jak je to běžné všude ve světě. To je také to, na co ruští občané nyní čekají," řekl Medveděv.

V pondělí nad ránem jeho slova dostala první konkrétní podobu. Kromě velitelských center byla opět aktivována "Operace vypínač". Rakety ničily velké transformační stanice a další energetické uzly. Zásahy podle starosty Kyjeva Vitalije Klička utrpěly i budovy, které jsou součástí "kritické infrastruktury" města. Stejné cíle byly zasaženy také v dalších městech. Například Charkov je nyní bez dodávek elektřiny a vody.

Nový velitel

Rakety zasáhly také kyjevské vlakové nádraží, odkud odjíždějí transporty se zbraněmi na donbaskou frontu. Výbuchy byly hlášeny také například z Dnipra nebo ze Lvova. Raketového útoku se druhou noc po sobě nevyhnulo ani Záporoží. Zničeny tam byly rozsáhlé obytné prostory ukrajinské armády a zahraničních žoldnéřů. Podle guvernéra Starucha bylo město během nočního útoku zasaženo celkem desetkrát.

Zasažen byl i Mykolajiv zhruba desítkou střel. Rakety dopadaly i na Ternopil, Žytomyr, Chmelnyckyj i Oděsu. Všude likvidovaly především kritickou infrastrukturu, hlavní elektrické uzly, vodárenské a vojenské objekty kyjevských i zahraničních jednotek.

Nejde však jen o demonstrativní odvetu za teroristický útok na Krymu. Změněná dynamika rozhodně souvisí i s víkendovou výměnou hlavního velitele speciální vojenské operace. Prezident Putin jmenoval do jejího čela armádního generála Sergeje Surovikina, což podle všech komentářů v Rusku i na Západě bude mít pro další průběh ukrajinské operace dalekosáhlé důsledky. Je pravděpodobné, že kyjevská junta pocítí Surovikinovo velení podobně intenzivně, jako je pocítili Západem podporovaní islamisté v Sýrii.

Surovikin jako meč pomsty

Surovkin je znám jako velmi tvrdý velitel, který se nerozpakuje odvolávat a trestat i selhávající důstojníky. Ze všech ruských velitelů má v boji nejnižší ztráty a nejlepší výsledky. Vyznamenal se v Čečensku, a hlavně v Sýrii, kde v roce 2017 během krátké doby zvrátil průběh války. Je znám tím, že neplýtvá krví svých vojáků. Nepřítele ničí bombardováním a v kotlích. Pro skvělé využívání letectva v Sýrii byl jmenován velitelem ruského letectva a kosmických sil. Ještě něco je docela podstatné: poprvé bude mít ruská armáda na Ukrajině jednoho velitele.

Surovikin přichází ve chvíli, kdy na ukrajinských frontách dochází k mírným změnám: Demonstrativní ukrajinský protiútok slábne a ruská armáda přebírá iniciativu. Útočí na široké frontě, což nerad přiznává i ukrajinský generální štáb. Ruské jednotky útočí u Bachmutu, Bachmutském, Vyjemce, Zajcevě, Krasné Gore, Majorské, Ozerjanovce, Veselém, Kamence, Pobedě, Nevelském, Novomichajlovce a Ternových Podách.

Útok na Kerčský most však zjevně otevřel novou kapitolu bojů. Zdá se, že Medveděvova slova o tom, že pokud Ukrajina napadne Kerčský most, bude to pro Kyjev znamenat soudný den, není daleko od pravdy. Pokud Surovikin před zimou "vypne" větší část Kyjevem ovládané Ukrajiny, fakticky tím zlikviduje také iniciátory těchto útoků. To bude mít za následek fatální ohrožení nejen pro špičky tajných služeb, armádní elitu a celé vedení kyjevské junty - ale osobně i pro loutkového prezidenta Zelenského.

Rozpaky nad Zelenským

To, že spojené státy dávají částečně od Zelenského ruce pryč, nasvědčuje i článek německého listu Junge Welt, který píše o rozladění Washingtonu nad některými prohlášeními Zelenského, směřujícími k preventivním úderům vůči Rusku: "Repertoár těch, kteří jsou v Kyjevě u moci od roku 2014, zahrnoval neustálé pokusy o morální vydírání jejich vlastních sponzorů na Západě. Ocas se snažil vrtěti psem."

Podle listu se nyní ve vztazích mezi Ukrajinou a USA tiše rozevírá trhlina. Ukázalo se to minulý týden, kdy Zelenskij vyzval k urychlenému vstupu Ukrajiny do NATO. Kyjev okamžitě dostal odpověď v duchu "oko za oko". CNN i New York Times totiž vzápětí informovaly, že to byla právě Ukrajina, kdo nařídil a zorganizoval vraždu ruské reportérky Darii Duginové. Největší hrozbou pro ukrajinského prezidenta je klid na frontě. Je-li tomu tak, pak jeho nezodpovědné výzvy vyplývají ze zoufalství.

Množící se teroristické útoky bez posvěcení Washingtonem signalizují, že junta začíná propadat panice. Ani washingtonští jestřábi příliš netouží riskovat jadernou válku, v níž by nepadla jen Evropa, ale také Spojené státy. Není vyloučeno, že pouze čekají na výsledek listopadových voleb do Kongresu - a pak bez zdůvodnění hodí Zelenského přes palubu.

Je ovšem jasné, že také on si to uvědomuje. Co do té doby ještě stačí zničit či vyvolat, je otázkou, na kterou není jednoznačná odpověď. Tu zná momentálně asi jen prezident Putin, ministr obrany Šojgu a nový velitel Surovikin.

Dnes jsme zaslechli první zahřmění. Je pravděpodobné, že Rusové - Putinovými slovy - "právě začínají..."

Zdroj: autor Václav Danda, cz24.news/

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!