Španělsko: CIA špehovala Assangeho na velvyslanectví, plánovala jeho únos

02.11.2019

Jak uvedli obhájci Juliana Assangeho, španělské soudy v současnosti řeší velmi závažný případ v Madridu, který poskytne zásadní důkazy ve věci špehování Juliana Assangeho, novináře a zakladatele WikiLeaks.

Jak vyplývá z předběžných prohlášení soudu, agentura CIA nařídila špehování Assangeho, když pobýval několik let na ekvádorském velvyslanectví v Lodnýně. Špehování prováděla španělská společnost UC Global, která zajišťovala bezpečnost budovy velvyslanectví. Závažnou skutečností je, že bezpečnostní společnost prováděla špehování důvěrných rozhovorů mezi Assangem a jeho právníky. Znamená to, že CIA tímto způsobem sabotovala obhajobu Assangeho.

Španělskému soudu byl předložen konkrétní materiál, který si objednala CIA. Součástí je také video s Assangem ve vysokém rozlišení při důvěrných hovorech.

David Morales, ředitel španělské bezpečnostní společnosti UC Global, která prováděla špehování, byl v srpnu zadržen, a poté propuštěn na kauci. Čelí obvinění porušení soukromí zakladatele WikiLeaks a předávání těchto informací zpravodajským službám USA.

Již tento samotný fakt, že došlo ke špehování důvěrných rozhovorů s právníky, by v každém normálním právním procesu stačil k tomu, aby bylo extradiční řízení proti Assangemu zastaveno.

Důkazy, předložené španělskému soudu, také zahrnovaly tajný plán CIA na únos Assangeho. Vychází tak najevo, jaký přístup mají americké orgány k zákonným postupům v případě zakladatele WikiLeaks, a jak by bylo s Assangem zacházeno v USA.

Je evidentní, že USA velmi spěchají na extradici, přesně v souladu s nařízeními Washingtonu. Termín extradičního řízení byl stanoven na únor 2020, přestože obhájci Assangeho požadovali delší dobu kvůli shromáždění důkazů, včetně důkazů španělského soudu.

Zdroj: elpais.com