USA otevírají "Pandořinu skříňku": Otestovaly raketu, která byla dříve zakázaná

22.09.2019

Rusko se vyjádřilo k vypálení americké rakety, kterou smlouva INF zakazovala. Testování americké řízené rakety jen dokazuje, že USA porušily Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu INF, z níž dříve obviňovaly Rusko. 

Ministr obrany RF Sergej Šojgu sdělil novinářům, že Washington měl rozpočet na rakety středního a krátkého doletu již rok před odstoupením od smlouvy INF. Spojené státy pouze čekaly na dokončení vývoje raket, poté začaly obviňovat Rusko z porušování smlouvy a důvod k odstoupení od smlouvy INF byl na světě.

Ministr Šojgu zdůraznil, že ruská strana dialog se Spojenými státy přesto neodmítá. Podle slov ministra Rusko neplánuje reagovat symetricky pouze do té doby, dokud se v Evropě a Asii neobjeví americké rakety, které by smlouvu porušovaly. Nosiče těchto raket jsou již rozmístěny v Polsku a Rumunsku.

"Washington zničil smlouvu INF vědomě, protože Američanům bránila v dosažení jednostranné vojenské nadřazenosti a dominance," řekl Konstantin Kosačev, předseda mezinárodního výboru Rady federace.

Podle dostupných informací byla 18. srpna armádou Spojených států otestována na ostrově San Nicholas v Kalifornii řízená raketa, kterou smlouva INF zakazovala. 

Zdroj: worldbulletin.net