USA hrozí Egyptu sankcemi, pokud nakoupí ruské stíhačky

19.11.2019

Pokud Egypt nakoupí ruské stíhačky, může být Káhira vystavena hrozbě amerických sankcí, uvedl náměstek ministra USA pro politické záležitosti Clark Cooper na mezinárodním salónu Dubai Airshow 2019.

Podle mluvčího ministerstva zahraničí by nákup ruských stíhaček mohl také ohrozit možnost dalšího nákupu amerického vybavení ze strany Egypta. Cooper rovněž prohlásil, že Washington informoval Káhiru o riziku již před uzavíráním dohody s Ruskem.

K tomuto tématu noviny Wall Street Journal uvedly, že Pentagon a ministerstvo zahraničí USA ve společném dopise varovaly egyptské úřady před možným zavedením sankcí, pokud bude Egypt nadále prosazovat nákup ruských stíhacích letounů Su-35. Mike Pompeo a Mark Esper důrazně vyzvali své egyptské kolegy, aby dohodu o nákupu Su-35 zrušili.

Ruský senátor Alexej Kondratěv obvinil Washington z porušování pravidel mezinárodního obchodu se zbraněmi. Poznamenal, že Američané se na konkurenčním trhu namísto konkurenčního boje snaží pouze uplatňovat praxi sankčního nátlaku. Poslanec Andreje Krasova k tomu poznamenal, že USA zavádějí podobná opatření především proti těm zemím, které vedou nezávislou zahraniční politiku.

Informace o tom, že Rusko a Egypt podepsaly smlouvu o dodávkách stíhaček Su-35 se objevily v dubnu v novinách Kommersant. Tyto informace však nebyly oficiálně potvrzeny. Podle Kommersant předběžná dohoda, která zahrnuje dodávky "více než dvou desítek strojů" a zbraní protivzdušné obrany ve výši asi dvou miliard dolarů, vstoupila v platnost na konci roku 2018. Samotné dodávky by mohly být realizovány v rozmezí let 2020-2021.

Zdroj: worldbulletin.net 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!