USA nařídily uzavřít čínský konzulát v Houstonu, Číná hrozí odvetou

22.07.2020

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová oznámila, že Washington nařídil uzavření generálního konzulátu Čínské lidové republiky v Houstonu. Důvodem je "ochrana amerického duševního vlastnictví a amerických důvěrných informací".

"Nařídili jsme uzavření konzulátu Čínské lidové republiky kvůli ochraně amerického intelektuálního vlastnictví a amerických důvěrných soukromých informací," prohlásila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová.

Jak uvedla Ortagusová, Spojené státy nemají v úmyslu tolerovat porušování suverenity Číny a zastrašování občanů země. Dále také zdůraznila, že americký prezident Donald Trump trvá na principech spravedlnosti a reciprocity ve vztazích mezi USA a Čínou.

Čínské ministerstvo zahraničí již dříve informovalo o tom, že USA požadovaly, aby Čína uzavřela generální konzulát v texaském Houstonu a nečekaně požádaly i o přerušení všech aktivit. Jak uvedl mluvčí daného resortu Wang Wen-pin, Čína bude na tento požadavek odůvodněně reagovat. Krok USA totiž označila za provokaci a porušení mezinárodního práva.

Wang také uvedl, že tento krok je podle Číny "šokující a neoprávněný a poškodí ještě více americko-čínské vztahy". Spojené státy měly dle ministerstva dát konzulátu na ukončení činnosti lhůtu tři dny.

"Jednostranné uzavření čínského generálního konzulátu v Houstonu je bezprecedentní eskalací vztahů s Čínou," řekl mluvčí na brífinku.

Následně Peking vyzval Washington, aby toto rozhodnutí okamžitě zrušil, jinak bude následovat "drastické odvetné opatření".

Údajný požár na konzulátu

Kromě toho Wang Wen-pin odpověděl na otázku ohledně zpráv, které se objevily v médiích, že na generálním konzulátu v Houstonu došlo k požáru, protože účastníci diplomatické mise pálili tajné dokumenty. Uvedl, že "generální konzulát v Houstonu funguje v běžném provozu".

Jiné zdroje však uvádí, že se z budovy konzulátu opravdu valil kouř. Svědci z okolních domů podle informací deníku Houston Chronicle informovali místní policii o tom, že lidé na dvoře u budovy konzulátu pálí dokumenty v nádobách, které vypadají jako odpadkové koše na papír. Proto začali volat na tísňovou linku 911, jelikož se obávali, že v budově vypukl požár. Podle amerických médií hasiči přijeli na místo, ale dovnitř se nedostali, protože jde o čínské území.

Vztahy mezi USA a Čínou

Připomeňme si, že v současné době vztahy mezi USA a Čínou stále zůstávají napjaté. Obě strany totiž uplatňují vzájemné ekonomické nároky. Americká administrativa navíc obviňuje Čínu z nekalého a netransparentního informování o situaci s novým koronavirem. Čína je zase nespokojena se zasahováním Washingtonu do vnitřních záležitostí země, zejména pak do vztahů mezi Pekingem a Hongkongem.

Zdroj: khaama.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!