Spojené státy vyzvaly Německo, aby vyslalo pozemní vojska do Sýrie

23.07.2019

USA vyzvaly Německo, aby vyslalo pozemní jednotky na severovýchod Sýrie, kde by částečně nahradily americký kontingent, uvedl James Jeffrey, zvláštní zástupce USA pro Sýrii, německému listu Weltam Sonntag.

Zvláštní zástupce USA pro Sýrii uvedl, že tato žádost již byla projednána s německou vládou.

"Možná, že to budou pozemní jednotky, ale také může jít o civilní, finanční nebo jinou vojenskou pomoc," informovalo německé ministerstvo obrany.

V prosinci loňského roku oznámil prezident USA Donald Trump stažení amerických vojáků ze Sýrie. Jeffrey řekl, že se USA nyní snaží najít spojence z koalice, kteří by pokračovali v účasti: "Doufáme, že se Německo bude na posílení podílet, a očekává se, že rozmístí na severovýchodě Sýrie několik set vojáků."

Zástupce Jeffrey zdůraznil, že vojáci spojenců nebudou mít za úkol boj s teroristy. "S teroristy IS se dá lépe bojovat s pomocí syrských vojáků," dodal.

"Kvůli zajištění podpory musí vzniknout vojenská mezinárodní přítomnost ze vzduchu, v logistice, školení a technické pomoci," zdůraznil zvláštní zástupce. Podle jeho názoru je pro zajištění stability v Sýrii nutná německá účast, bez níž by se do země mohli vrátit bojovníci IS nebo podobné teroristické skupiny.

Uvedl, že také probíhají jednání s Tureckem o účasti Kurdů v syrském konfliktu. "Jednáme s Tureckem o vytvoření bezpečného pásma v tomto regionu, které by hájili naši vojáci spolu s kurdskými oddíly," dodal Jeffrey.

Zdroj: khaama.com