Řada zemí chce "digitální daň" od amerických společností, USA slibují odvetu 

18.06.2020

Řada zemí přistupuje k regulaci digitálního prostředí, což znamená, že plánuje zavést daň z digitálních služeb - ta se ale bude vztahovat zejména na americké internetové společnosti. USA však považují takový krok za diskriminační, a proto oznámily, že jsou připraveny přijmout veškerá opatření, která tomu zabrání.

Evropská unie je nyní nucena hledat nové zdroje financování, aby se mohla zotavit z dopadů celosvětové krize, způsobené pandemií koronaviru. Za tímto účelem jsou pro daňové úřady v evropských zemích obzvláště přitažlivé právě digitální společnosti.

Za prvé, takové společnosti v průměru platí daně v Evropě se sníženou sazbou ve srovnání s většinou společností - pouze 9,5% ve srovnání s 23,2%. Za druhé, tyto společnosti byly v důsledku krize postiženy nejméně, přičemž mnohé z nich byly dokonce schopné na situaci i vydělat.

Z evropských zemí zavádějí digitální daň například Velká Británie, Itálie, Turecko, Rakousko nebo Francie. K tomuto kroku nyní přistupuje i Česko. Podle návrhu Poslanecké Sněmovny by se měla chystaná sedmiprocentní daň vztahovat na všechny internetové firmy v České republice, které mají globální obrat přes 750 milionů eur (19 miliard Kč) a budou mít v Česku roční obrat v minimální částce 100 milionů korun za uskutečněné zdanitelné služby. Konkrétně by se to mělo dotknout takových společností, jako jsou Google, Facebook, Amazon nebo Apple.

Spojené státy se však proti české iniciativě postavily a dokonce zahájily vyšetřování České republiky, které může skončit zavedením cla na veškeré české zboží. Dotýkalo by se to toho, co Česko do USA vyváží - letecké motory, zdravotnická zařízení, mikroskopy, stroje automatického zpracování dat, ocelové trubky či pneumatiky. Nezanedbatelnou oblastí je také oblast cestovního ruchu, jelikož Američané představují pátou nejpočetnější skupinu zahraničních turistů v ČR a jejich počet v posledních letech stoupá.

Kromě Česka se má vyšetřování dotknout i dalších zemí, které podobnou daň již zavedly či plánují zavést. Francii, jako jedné z prvních zemí, která iniciativu dovedla do konce, Washington vyhrožoval zavedením cel na některé zboží již dávno. Na konci ledna oznámil francouzský ministr financí Bruno Le Maire, že se s USA dohodly, jak zdanění digitální ekonomiky vyřeší. Francie odložila výběr digitální daně a USA na oplátku slíbily, že prozatím nezavedou odvetná cla.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!