Srbové kvůli karanténním opatřením zaútočili na parlament

08.07.2020

Obyvatelé srbského hlavního města Bělehrad vzali útokem budovy parlamentu, čímž chtěli vyjádřit nespokojenost s karanténními opatřeními, která kvůli koronaviru zavedla vláda. O útoku informovala agentura Reuters.

Podle informací agentury Reuters se na hlavním náměstí v Bělehradu sešlo několik tisíc nespokojených lidí. Neveliké skupině se podařilo projít přes policejní kordon a vtrhnout do budovy parlamentu, ale následně skupinu vytlačili policisté. Po příjezdu policejních posil byl proti protestujícím použit slzný plyn. Protestující po policistech házeli kameny, lahve a vejce.

Obyvatelé protestují proti novým omezením, o nichž dříve informoval srbský prezident Aleksandar Vučić. Prezident včera oznámil, že od středy začne platit zákaz shromažďování v počtu více než pěti osob, a to jak ve vnitřních, tak venkovních prostorech. Navíc bude od pátku od 18:00 do pondělí do 5:00 platit zákaz vycházení.

Koronavirus v Srbsku

V sedmimilionovém Srbsku bylo dosud zaznamenáno přes 16 tisíc případů nákazy a 330 úmrtí. V úterý večer prezident Vučić uvedl, že v posledních dnech se situace výrazně zhoršuje. Za poslední den bylo zjištěno 299 nových případů a 13 úmrtí, což je nejvíce obětí za 24 hodin.

"Dnes je nejtěžší den od vypuknutí epidemie, máme 13 mrtvých. Momentálně je na plicních ventilátorech připojeno více než 120 lidí. Situace v Bělehradě je alarmující. Je to vážné i ve čtyřech dalších srbských městech, ale Bělehrad je naprosto v kritické situaci," uvedl včera večer prezident Vučić.

Seznam tzv. "bezpečných zemí" pro občany ČR

Seznam tzv. bezpečných zemí se od 1. července poněkud rozšířil. Česká republika na něj přidala i osm států mimo Evropskou unii. Testy na koronavirus však budou některé destinace stále vyžadovat. Bez testů se zatím budeme moci podívat jen do Srbska a Černé Hory. Seznam ČR je přitom asi o polovinu kratší než ten, na němž se dohodla EU.

Nově rozšířený seznam tzv. bezpečných zemí schválily všechny členské státy Evropské unie, včetně České republiky. Naše země přitom ve výběru brala v potaz jak epidemiologickou situaci v zemi, tak vzájemnou míru turismu a možnost reciprocity.

Nově tak Česko na tento seznam zařadilo Černou Horu, Srbsko, Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu. Za zmínku stojí, že své hranice otevřelo bez omezení pro české občany zatím jen Srbsko a Černá Hora.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!