Stálý zástupce Íránu při OSN odmítl návrh USA na vzájemnou spolupráci

09.01.2020

Stálý íránský zástupce při OSN Majid Takht-Ravanchi prohlásil, že návrh USA na spolupráci nelze akceptovat, jelikož Washington neustále zavádí proti jeho zemi sankce.

Velvyslankyně USA při OSN Kelly Craftová zaslala Radě bezpečnosti OSN dopis, ve kterém informovala, že USA jsou bez předběžných podmínek připraveny na jednání s Íránem za účelem zmírnění napětí v regionu.

"Ravanchi označil návrh USA o spolupráci za 'nevídaný' a dodal, že dokud USA budou trvat na nepřátelství (ve vztazích), nemají jednání žádný smysl," uvedla agentura IRNA s odkazem na diplomata.

Ravanchi rovněž dodal, že "bezprecedentní" sankce USA odporují článkům mezinárodního práva.

Dopis velvyslankyně při OSN

Velvyslankyně USA při Organizaci spojených národů (OSN) Kelly Craftová odeslala Radě bezpečnosti OSN dopis, ve kterém uvádí, že Washington je připraven na jednání s Íránem bez předběžných podmínek, aby se obě strany dokázaly zapříčinit o snížení napětí v regionu. V dopise také vysvětluje, proč USA zavraždily íránského generála Sulejmáního.

Americká velvyslankyně při OSN také napsala, že zavraždění íránského generála Kásima Sulejmáního "je oprávněno" článkem 51 Charty OSN, která státům dává právo na sebeobranu.

V dopise Craftová také uvádí, že Spojené státy americké se snaží o to, aby nevznikly nové hrozby pro mezinárodní mír a stabilitu, a také se snaží zabránit jakékoliv eskalaci ze strany íránského režimu.

Craftová také zdůraznila, že letecké útoky USA na Lidové mobilizační síly (organizace, která zahrnuje 40 převážně šíitských milicí), které byly provedeny 29. prosince 2019, byly odpovědí na řadu napadení ze strany Íránu a jím podporovaných jednotek na americké síly na Středním východě.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!