Strana SPD: Co je povoleno eurofilům, není povoleno Rusům

01.08.2019

"Liberální demokrat Macron nebo španělská vláda v Katalánsku smí bez povšimnutí nechat mlátit demonstranty, a Putin nesmí?" dotazuje se předseda SPD a poukazuje na dvojí metr reakcí EU a ministerstva zahraničí ČR na demonstrace v evropských státech a Rusku.

V důsledku neschválení opoziční demonstrace ze strany moskevských úřadů, konané v sobotu 27. července, bylo v centru Moskvy zadrženo 1 074 lidí kvůli různým právním přestupkům. České ministerstvo zahraničí k tomu na sociálních sítích uvedlo, že svoboda shromažďování je garantována mezinárodně-právními závazky, a proto má být lidem umožněno projevit svůj názor. K výtkám ministerstva zahraničí ČR se přidali i evropští politici.

"Toto zatýkání a neúměrné použití síly proti pokojným protestujícím znovu podrývá základní svobody vyjadřování, sdružování a shromažďování," uvedla mluvčí úřadu šéfky diplomacie EU Frederiky Mogheriniové.

Lídr SPD Tomio Okamura v pondělí 29. července na facebooku poukázal na zásah moskevské policie proti demonstrantům, protestujícím proti vyřazení některých kandidátů z komunálních voleb, což vyvolalo kritiku EU i českého ministerstva zahraničí.

"Až dosud by bylo snad vše v pořádku, ale proč Evropská unie a české ministerstvo zahraničí nereagovaly stejně hlasitě, když španělská vláda brutálně zasáhla proti pokojným demonstracím v Katalánsku? Proč Evropská unie a ministerstvo zahraničí pod vedením Tomáše Petříčka stejným způsobem neodsoudily brutální zásah Macronova režimu ve Francii proti Žlutým vestám, při nichž bylo mnoho lidí těžce zraněno, a mají trvalé následky, jako vystřelené oči a podobně? Proč se stejným důrazem nevystoupí Evropská unie a české ministerstvo zahraničí proti tomu, že ukrajinská vláda oslavuje fašistické banderovské masové vrahy?" uvedl Okamura.

"Mlácení lidí samozřejmě odsuzuji, ale ať se každému měří stejným metrem. Byla snad zavedena nová obdoba římského hesla, že co je povoleno eurofilovi a sluníčkářovi, není povoleno Rusovi?" dotazuje se politik.

"Nepřipadá vám takové odsouzení Ruska ze strany Evropské unie a ministra Petříčka, který řídí české ministerstvo zahraničí, pokrytecké?"

Letos ve Španělsku proběhly demonstrace krajních levicových radikálních hnutí. Během protestů došlo ke střetu s policií, bylo zraněno a zadrženo mnoho lidí. Protesty Žlutých vest ve Francii také neproběhly v poklidu. Stovky lidí byly zraněny a zadrženy.

Zdroj: snews.com