Švédské stíhačky mají stejné zbarvení, jako ruské Su-57

05.12.2019

Ruská stíhačka páté generace Su-57 je i nadále aktuální v oblasti leteckého maskování. Nová verze švédského víceúčelového letadla Gripen E je ve stylu a barvách ruského letadla, takže letouny budou "prakticky nezaměnitelné".

I v minulosti bylo maskování Su-57 reprodukováno na amerických stíhačkách F-16, které měly představovat nepřítele během cvičení amerických pilotů.

Jak uvádí web Aviationist, dosud není jasné, zda se nové schéma zabarvení stane oficiální barvou švédského vojenského letectva, nebo bude použito jen k výcviku pilotů.

Bojový komplet těchto letounů může obsahovat čtyři rakety vzduch-země AGM-65 Maverick, nebo dvě řízené střely KEPD 350. Lze také instalovat dvě protilodní rakety RBS-15F. Na čtyřech pylonech pod křídly mohou být také zavěšeny bloky s neřízenými střelami. Kromě toho může letadlo nést různé typy leteckých bomb, čímž se maximální hmotnost letadla zvýší ze 14 tun na 16,5 tuny.

Převaha ruských stíhaček

Americký web National Interest informoval, že americké letouny F-15C Eagle, které tvoří polovinu všech stíhaček ve výzbroji vojenského letectva USA, nedokážou bez velké modernizace čelit ruským stíhačkám páté generace Su-57.

Na webu se uvádí, že Su-57 předčí četné světové stíhačky co do manévrovatelnosti a výzbroje. Americký letoun F-15C bude potřebovat kompletní modernizaci a nové zbraně, aby dokázal čelit ruskému letounu.

První ruská stíhačka páté generace

Su-57 je první ruská stíhačka páté generace. Stroj je vyzbrojen automatickým 30 mm kanonem, dokáže nést rakety třídy vzduch-vzduch a vzduch-země, a také různé druhy leteckých bomb.

Ruská stíhačka Su-57 je konstruována jako stroj páté generace, kde byl kladen důraz na malou radarovou viditelnost. Té se dosahuje použitím speciálních tvarů, materiálů a povrchů letounu.

USA je vlastníkem stroje páté generace a jedná se o stíhací letoun F-22 a F-35. Stíhačky F-35 se také prodávají spojencům v rámci Severoatlantické aliance. Program stíhačky F-35 je nejdražším zbrojním programem na světě v historii vojenství.

Zdroj: worldbulletin.net