Aktivisté napočítali v amerických městech nejméně 125 porušení novinářské svobody
Americká policie porušuje ústavu, neboť používá násilí vůči reportérům na místě protestů proti policejní brutalitě.
"Všichni jsme zděšeni z používání tvrdých a místy až násilných metod při zákrocích americké policie proti novinářům, kteří dělají svoji práci. Jedná se o přímé porušování svobody médií, což je fundamentální ústavní právo Spojených států," řekl Carlos Martinez de la Serna, ředitel Výboru pro ochranu novinářů (CJP), který následně požádal místní a federální úředníky a činitele, aby zajistili, aby novináři mohli na místech protestů vykonávat svoji práci.
Výbor pro ochranu novinářů, který sídlí v New Yorku, zaznamenal od 29. května minimálně 125 porušení práv novinářů a 20 zatčení novinářů, kteří pracovali na místě probíhajících protestů, vyvolaných smrtí amerického občana George Floyda.
Policie střílela po novinářích gumovými projektily, používala proti nim pepřový sprej a slzný plyn, a to i poté, co se prokázali jako novináři, prohlásil výbor CPJ s odkazem na mnoho zdrojů. Prohlášení této organizace přišlo poté, co světová a místní média informovala, že jejich novináři se stali terčem útoku ze strany amerických bezpečnostních složek při protestech v amerických městech.
Američtí policisté několikrát vystřelili gumovými projektily na ruskou novinářku Nicole Roussellovou. K incidentu došlo během protestů u Bílého domu.
"Byla jsem dnes večer u Bílého domu, informovala jsem o probíhajících protestech, když několik policistů začalo střílet na demonstranty. Běžela jsem blíž, abych získala detailní záběry toho, co se právě děje. Policisté začali rychle střílet, myslím, že to byla kombinace omračujících granátů a gumových projektilů. Také použili slzný plyn," prohlásila ruská novinářka.
Z výpovědi Roussellové vyplývá, že policie mj. proti ní použila granát, který ji způsobil "tři velmi bolestivé šrámy" na kyčli a stehně.
Zdroj: antiwar.com