Sýrie je připravena podat žalobu na USA kvůli rozkrádání ropy

27.12.2019

Syrská vláda hodlá zažalovat Spojené státy americké kvůli rozkrádání ropných ložisek, prohlásila ve středu Busajna Šábanová, poradkyně syrského prezidenta Bašára Asada.

"Vláda Syrské arabské republiky zvažuje legitimní opatření na mezinárodní úrovni, aby mohla podat žalobu proti USA, které rozkrádají syrskou ropu a porušují suverenitu SAR," prohlásila poradkyně pro libanonskou televizi al-Mayadeen.

Zdůraznila, že syrské území a ropná ložiska mají být osvobozena od americké a jiné cizí přítomnosti.

Přítomnost USA

Prezident USA Donald Trump uvedl, že ze severovýchodu Sýrie stáhne větší část amerických jednotek kvůli turecké operaci v tomto regionu. Američtí vojáci zůstali v menším počtu jen na jihu a východě země, kde podle Pentagonu pomáhají místním kurdským jednotkám "střežit" ropná ložiska.

Syrský prezident Bašár Asad však nejednou sdělil, že Spojené státy prodávají ropu ze syrských polí, kterou údajně střeží, Turecku.

USA a jejich spojenci provádějí v Sýrii od roku 2014 nezákonné vojenské operace bez povolení vlády této země a mandátu OSN.

Geologický průzkum společně s Ruskem

Sýrie zahájila s ruskými společnostmi ve Středozemním moři geologický průzkum, uvedla poradkyně syrského prezidenta. Také poznamenala, že syrská vláda ohledně tohoto společného průzkumu zahájila přípravy již před několika lety.

25. prosince 2013 podepsalo syrské ministerstvo ropy a nerostných surovin smlouvu s ruskou společností Sojuzněftěgaz o provedení průzkumu, týkajícího se vyhledávání ropy a plynu na mořském úseku č. 2 ve výsostných vodách Sýrie. Bylo oznámeno, že investice Sojuzněftěgazu do geologického průzkumu a zkušebních vrtů na mořském úseku č. 2 u syrského pobřeží o celkové ploše přibližně 2 190 kilometrů čtverečních mají činit asi 90 milionů dolarů.

Úsek č. 2 na syrském šelfu leží mezi městy Tartús a Baníjás a má délku přibližně 30 km podél pobřeží a 70 km do vnitrozemí, jeho celková plocha činí asi 2 190 kilometrů čtverečních. Společnost Sojuzněftěgaz se účastnila syrských průzkumných projektů již v minulosti.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!