Syrská armáda pomůže Kurdům odrazit turecký útok

14.10.2019

Syrská armáda bude rozmístěna podél celé hranice s Tureckem, aby pomohla Kurdům odrazit útoky turecké armády, uvedla autonomní územní správa na severovýchodě země.

V dokumentu se uvádí: "Aby se útokům zabránilo a v případě neúspěchu byly útoky odraženy, bylo se syrskou vládou dosaženo dohody o ochraně hranic a územní svrchovanosti Sýrie. Syrská armáda vstoupí do kurdských oblastí a rozmístí jednotky podél celé syrsko-turecké hranice, aby pomohla Syrským demokratickým silám odrazit útoky a osvobodit oblasti, které jsou již dnes okupované tureckou armádou a jejími spojeneckými silami."

O tom, že syrská vojska zahájila přesun svých jednotek na sever země, bylo informováno již dnes večer. Jednotky syrské armády se začaly přemísťovat směrem na sever, aby čelily turecké agresi.

Sankce vůči Turecku

Prezident USA oznámil, že je připraven kvůli bezdůvodné vojenské operaci v Sýrii uvalit na Turecko sankce.

"Pracuji se senátorem Lindsey Grahamem a mnoha členy Kongresu, a to včetně demokratů, na uvalení tvrdých sankcí proti Turecku. Ministerstvo financí je připraveno a čeká na naše příkazy," napsal Trump na Twitteru.

Turecko uvedlo, že pokud by Spojené státy uvalily vůči zemi sankce, podnikne tvrdé odvetné kroky.

Ministr financí USA Stephen Mnuchin uvedl, že v případě nutnosti je ministerstvo připraveno "okamžitě" vůči Turecku uvalit sankce, a že prezident USA Donald Trump poskytne ministerstvu širokou pravomoc.

Turecká operace v Sýrii

Turecký prezident Tayyip Erdogan 9. října oznámil zahájení vojenské operace "Pramen míru" na severu Sýrie proti Straně kurdských pracujících, která je v Turecku zakázaná, a teroristické organizaci Islámský stát.

Syrské orgány okupační politiku Turecka na severu Sýrie odsoudily a Rusko uvedlo, že Ankara se musí vyhnout krokům, které by mohly bránit vyřešení syrského konfliktu.

Zdroj: tasnimnews.com