Zajatý terorista v Sýrii informoval o chystaných provokacích Bílých přileb

29.01.2020

Syrští vojáci zajali bojovníka, který byl svědkem příprav organizace Bílé přilby na další provokaci. Videozáznam jeho výslechu zveřejnilo ruské Středisko pro usmíření bojujících stran v Sýrii.

Zajatý bojovník Abú Hamza  měl mj. za povinnost ochranu skladišť ve městě Kafr Hamrah. Potvrdil, že před několika dny viděl, jak "příslušníci z civilní obrany" Bílé přilby dorazili na místo skladiště.

"Nevím, co tam bylo skladováno, ale před nějakou dobou přijeli lidé v mikrobusu a naložili do něj krabice se šedivými nádobami a bedny se střepinami raket a granátů. Vzali také natáčecí zařízení," dodal.

Po zahájení bojových akcí byl Abú Hamza poslán na frontu, do oblasti na jihozápadě města Aleppa, kde bojoval v oddíle Džajš Osman. Tuto oblast neznal a při ústupu zabloudil a byl zajat.

Detaily připravované operace

Vedoucí ruského Střediska pro usmíření bojujících stran v Sýrii Jurij Borisenkov již dříve uvedl, že teroristé a jejich posluhovači z Bílých přileb v Sýrii chystají provokaci za použití otravných látek, z níž chtějí opět obvinit syrské úřady. Podle informací od místních obyvatel a zajatých bojovníků z osad Kafr Hamra v provincii Aleppo a z osad Maaret Misrin a Ericha v provincii Idlib přijeli pod ochranou bojovníků z teroristické skupiny Hayat Tahrir al-Sham zástupci Bílých přileb s tlakovými nádobami, které podle popisu označení obsahovaly plynný chlór.

Vedoucí syrské organizace pro lidská práva (se sídlem v Damašku) Ahmad Kázem oznámil, že více než 40 pracovníků Bílých přileb dorazilo do vesnice Ejnata v provincii Idlib.

Organizace Bílé přilby

Organizace Bílé přilby má v programu ochranu mírového obyvatelstva Sýrie, dodržování politické neutrality a neúčast v bojových akcích. Na internetu je hodně videozáznamů, na nichž lidé v bílých přilbách zachraňují zraněné z trosek.

Současně se ale objevily videozáznamy, na nichž je vidět, jak Bílé přilby připravují zinscenované útoky chemickými zbraněmi. Kromě toho syrští novináři zveřejnili několik videozáznamů, na nichž byli příslušníci Bílých přileb ve vojenském stejnokroji a měli v rukou zbraně.

Ruské ministerstvo zahraničí považuje činnost Bílých přileb za prvek velké informační kampaně na očerňování syrských úřadů. Syrský prezident Bašár Asad prohlásil, že členové této organizace jsou ve skutečnosti stoupenci teroristické organizace Al-Káidy.

Zdroj: tasnimnews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!