Technologie blockchain by mohla pomoci zahraničnímu obchodu

12.08.2019

Výzkumné centrum mezinárodní ekonomie v Rakousku v nové studii prozkoumalo, jaké by byly důsledky digitalizace, včetně blockchainové technologie, na exportní ekonomiku.

Zpráva, kterou připravil Bernhard Dachs z rakouského technologického institutu pro rakouské Federální ministerstvo pro digitální a ekonomické záležitosti, vyvozuje pozitivní představu o blockchainové technologii a umělé inteligenci.

Autor zprávy tvrdí, že blockchainová technologie může zvýšit bezpečnost exportních transakcí a tím snížit nejistotu v této oblasti. Dále by podle něj mohla decentralizovaná technologie pomoci "výrazně snížit náklady na zpracování záruk pro export".

Bernhard Dachs také poznamenal, že blockchain musí být nejprve široce akceptován, a to zejména v bankovním sektoru, než bude moci rakouský export a import těžit výhody z této technologie.

Rakousko je na 11. příčce mezi členskými státy EU na Indexu digitální ekonomiky a společnosti. Zpráva proto zdůrazňuje, že věda a průmysl by měly být podporovány v tom, aby se podílely na rozvoji nových příležitostí digitalizace, aby Rakousko mohlo převzít vůdčí roli v budoucích inovacích.

V závěru zprávy se uvádí: "Zejména služby mohou očekávat značné zisky v automatizaci a obchodovatelnosti díky novým technologiím, jako je například blockchain nebo umělá inteligence, což těmto průmyslovým odvětvím poskytne významné urychlení. Rozvoj nabídek nových služeb by se mohl stát hnacím mechanismem pro rakouské firmy."

Velké společnosti na celém světě - např. Maersk, přístav Hamburk - již začaly používat technologii DLT pro logistiku a operace pro dodavatelské řetězce.

Zdroj: cointelegraph.com