Teherán reagoval na výhrůžky Donalda Trumpa, že zaútočí na cíle v Íránu

06.01.2020

Spojené státy nemají dost odvahy, aby zaútočily na 52 cílů, o kterých mluvil jejich prezident Donald Trump. V neděli to prohlásil velitel íránské armády, generálmajor Abdolrahim Músáví.

"Pochybuji, že budou mít dost odvahy, aby si na to během možného budoucího konfliktu troufli," řekl velitel, když komentoval americké výhrůžky. Jeho slova citovala agentura IRIB.

Donald Trump dnes varoval Teherán, že Spojené státy jsou připraveny zaútočit na 52 íránských cílů, pokud se Írán rozhodne pomstít smrt svého generála, velitele elitních jednotek Quds Kásima Sulejmáního.

Sulejmání, který byl v Íránu nejvlivnějším vojenským činitelem, a jenž sehrál zásadní roli v boji proti Islámskému státu, byl zabit v noci na 3. ledna úderem amerického dronu, když se nacházel v automobilu poblíž letiště v Bagdádu. Spolu se Sulejmáním byl zabit i Mahdí Muhandis, velitel šíitských milicí Katáib Hizballáh v Iráku.

Právě jednotky šíitských milicí Katáib Hizballáh údajně stály za posledními útoky na americké základny v Iráku, při kterých zemřelo několik amerických občanů. Spojené státy na tyto útoky zareagovaly 30. prosince náletem na jejich základnu. Při náletu bylo zabito 25 ozbrojenců a přes 50 jich bylo zraněno. Po leteckém útoku došlo před americkým velvyslanectvím v Bagdádu k násilným protestům a Washington z násilností obvinil Teherán.

Zdroj: khaama.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!