New York Times: Trump nařídil zavraždit Sulejmáního navzdory varování rozvědky

06.01.2020

Americký prezident Donald Trump nařídil atentát na íránského generála Kásima Sulejmáního v Bagdádu navzdory ministerstvu obrany a posledním rozporuplným informacím americké rozvědky, informoval deník New York Times 4. ledna s odkazem na administrativní zdroje v Pentagonu.

Podle deníku New York Times představitelé Pentagonu navrhli americkému vůdci Donaldu Trumpovi likvidaci Sulejmáního, ale upozornili ho, že to považují za ten nejextrémnější krok, přičemž pochybovali, že se pro něj prezident rozhodne.

28. prosince tedy Trump místo fyzické likvidace íránského generála Kásima Sulejmaního nařídil americkému letectvu, aby 30. prosince zaútočilo na pozice šíitského hnutí Katáib Hizballáh v Iráku poblíž syrské hranice. Útok následně vyvolal masové protesty před americkým velvyslanectvím v Bagdádu.

2. ledna se však Trump rozhodl pro fyzickou likvidaci Sulejmáního, což podle deníku NYT představitele Pentagonu šokovalo.

Zdroje deníku uvedly, že zpravodajské služby informovaly o možné hrozbě pro americké ambasády, konzuláty a vojáky v Sýrii, Iráku a Libanonu, protože Sulejmání nedávno navštívil své vojenské jednotky v těchto zemích a údajně plánoval "bezprostřední" útok.

Je třeba poznamenat, že mezi příznivci radikálních opatření byl například americký ministr zahraničí Mike Pompeo či viceprezident Mike Pence.

Smrt íránského generála Sulejmáního v Bagdádu

V pátek v noci na 3. ledna provedly USA na pokyn prezidenta Trumpa raketový útok v oblasti bagdádského letiště v Iráku, v jehož důsledku zahynul velitel jednotek Quds, generál Kásim Sulejmání, a dalších jedenáct osob, včetně důstojníků Íránských revolučních gard a vysoce postavených činitelů šíitské domobrany Iráku.

Podle amerického prezidenta Sulejmání připravoval útoky na americké diplomaty a členy armády. Trump dodal, že je po zabití íránského generála Kásima Sulejmáního připraven na další akce proti Íránu.

Vraždu Sulejmáního odsoudili představitelé v Bagdádu, Damašku i v Ankaře. Ruské ministerstvo zahraničí označilo akce Washingtonu za "dobrodružný krok", který povede k eskalaci napětí v celém regionu.

Zdroj: middleeasteye.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!