Paroubek: předseda Senátu Vystrčil slouží americkým zájmům

09.06.2021

Bývalý premiér ČR Jiří Paroubek se nebývale tvrdě pustil do předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila. Nerozumí tomu, jak může označit představitelku běloruské opozice za "zvolenou prezidentku" a připomněl mu návštěvu Tchaj-wanu, která podle něj hrála do karet pouze americkým zájmům.

"Včera už zase Vystrčil řádil," napsal Paroubek na svém blogu. Nerozumí, co vedlo předsedu Senátu k tomu, aby označil Tichanovskou za "běloruskou prezidentku". Připomíná mu to stejnou chybu, kterou Česká republika učinila svého času s Venezuelou, kdy za prezidenta země představitelé českého státu uznali předsedu tamějšího zákonodárného sboru Juana Guaidóa, ačkoli zvoleným prezidentem po řádných volbách byl Nicolás Maduro.

"Není žádných pochyb o tom, že v Bělorusku podle tvrzení západních zemí vládne diktatura anebo možná spíše tvrdý autoritativní režim. Ale pokud zpochybňujeme volbu Lukašenka prezidentem Běloruska, jakou legitimitu by mělo "tvrzení", že prezidentkou je Cichanovská? Žádnou. Jsou to ze strany Vystrčila ostudné výkřiky propagandistického charakteru, které jsou trapnými zásahy do zahraniční politiky českého státu," konstatoval Paroubek.

Připomeňme, že v roce 2019 český prezident Miloš Zeman poblahopřál Guaidóvi k převzetí prezidentského úřadu a pozval ho na návštěvu České republiky. V úterý Zeman na zámku v Lánech přijal Tichanovskou a popřál opozici "vítězství v boji s posledním evropským diktátorem".

Vystrčil slouží zájmům USA

"Předseda senátu Vystrčil se před nedávnem vcelku nechvalně proslavil tím, že jako jeden z prvních vysokých ústavních činitelů ze zemí Západu navštívil od roku 1971 Tchaj-wan," vyčítá expremiér další kontroverzní Vystrčilovy kroky.

Připomíná, že ještě v době studené války USA v 70. letech přestaly uznávat Tchaj-wan za reprezentanta Číny. Ostrovní země byla vyloučena z organizací OSN a její místo zaujal komunistický režim v Pekingu. Nyní ovšem Spojené státy vedou s Čínskou lidovou republikou obchodní válku a Tchaj-wan se jim v tomto boji velmi hodí.

"Nelze se zbavit dojmu, že cesta předsedy Senátu Vystrčila vyhovovala spíše americkým nežli českým národním zájmům. Jsou to Spojené státy, které vedou, teď ve zmrazené podobě, obchodní válku s ČLR a vyhlašují ji za největšího globálního světového soupeře," poznamenal Paroubek.

Podle něj se Američanům hodilo "najít někoho ochotného pochlebu, který by izolaci Tchaj-wanu prorazil". Jeho jednání ale poškozuje české ekonomické zájmy.

Zeman je dezorientovaný? 

Dále Paroubkovi vadí iniciativa některých senátorů v čele s Pavlem Fischerem, který obvinil prezidenta republiky Miloše Zemana z toho, že nezvládá působit ve své funkci. Podle Fischera je Zeman "dezorientovaný, špatně cituje Ústavu a vykládá si realitu způsobem, který zaměňuje následek s příčinou".

"Každá akce budí protiakci. Mluvit o současném prezidentovi jako o někom, kdo to nemá v hlavě v pořádku, je nechutné. Neříkám, že s prezidentem vždy souhlasím, ale vím jistě, že téměř nikdy nesouhlasím s politickými postoji senátora Fischera. Aby senátní výbor, který ostatně není složený z lékařů-psychiatrů, posuzoval, zda je prezident Zeman schopen vykonávat svou funkci anebo tvrdit, že je dezorientovaný, je fujtajbl," reagoval na Fischerovy výroky Paroubek.

Senát bude jednat o návrhu zbavit prezidenta Zemana funkce. Případné rozhodnutí o nezpůsobilosti zastávat prezidentský úřad bude muset potvrdit Sněmovna.

"Je dobře, že všichni ti křiklouni předvedou celému národu, jaká atmosféra nenávisti, netolerance, okřikování a možná i pronásledování kvůli jiným názorům by v zemi zavládla, pokud by se tito lidé po volbách do sněmovny měli možnost ujmout se vlády a ovládnout republiku. Bylo by to holé neštěstí," uzavřel Paroubek.

Zdroj: snews.com