Národní garda zůstane ve Washingtonu kvůli hrozícím nepokojům

25.01.2021

Kvůli obavám z dalších nepokojů ve Washingtonu bude i nadále střežit americký Kapitol téměř deset tisíc příslušníků Národní gardy, jejich počet bude postupně snižován, uvedl televizní kanál Fox News.

Úředník, který si přál zůstat v anonymitě, novinářům řekl, že vojáci mohou zůstat až do března - a to kvůli informacím o potenciálních demonstracích v americkém hlavním městě.

Přibližně 15 tisíc příslušníků Národní gardy, kteří hlídali americký Kapitol před inaugurací nového amerického prezidenta, opustí Washington v nejbližších dnech.

"Národní garda byla požádána, aby pokračovala v podpoře federálních bezpečnostních orgánů v počtu sedmi tisíc příslušníků a do poloviny března by se měl jejich počet snížit na pět tisíc," uvedl televizní kanál prohlášení zástupce Národní gardy.

Síly Národní gardy byly urychleně přesunuty do Washingtonu po událostech z 6. ledna, kdy budovu Kongresu obsadili demonstrující stoupenci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa ve snaze zabránit oficiálnímu schválení výsledků listopadových prezidentských voleb.

Útok na Kapitol

6. ledna se dav stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa vydal na protestní shromáždění a dostal se až do budovy Kapitolu. Protestující požadovali přepočítání hlasů prezidentských voleb, které vyhrál Trumpův soupeř, demokrat Joe Biden, s poměrem volitelských hlasů 306 ku 232. Přestože několik senátorů a asi 100 členů Sněmovny reprezentantů vzneslo námitky, nebylo to dostačující k tomu, aby zabránili Kongresu USA schválit výsledky voleb.

Nepokoje ve Washingtonu zavinily smrt minimálně pěti lidí. Bylo také oznámeno, že nejméně desítka policistů je podrobena vyšetřování.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!