Tisíce uprchlíků míří k hranicím Turecka, mají volný průchod do evropských zemí

28.02.2020

Tisíce uprchlíků ze Sýrie, Pákistánu, Íránu a Iráku jsou na cestě k hranicím Turecka, mají namířeno k hranicím evropských zemí, neboť se objevily zprávy, že Turecko již nebude bránit přechodu uprchlíků přes své území dále do Evropy, oznámila televizní stanice Haberturk.

Po zveřejnění zpráv, že turečtí pohraničníci nebudou bránit migrantům v přechodu přes hranice, se uprchlíci různých národností seskupují a míří ve velkých skupinách pěšky nebo jedou různými dopravními prostředky směrem k pozemním a námořním pohraničním přechodům mezi Tureckem a evropskými zeměmi, oznámila televizní stanice.

Podle informací byly kolony uprchlíků zpozorovány v okolí měst Istanbulu, Edirne, Izmiru a Aydinu.

Syrští uprchlíci žijí v současné době v různých zemích, nejvíce jich je v Libanonu, Turecku a Jordánsku. Jen v Turecku se nachází asi 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Hlavy států a šéfové vlád členských zemí EU v polovině března 2016 s Tureckem zkoordinovali společný plán boje proti migrační krizi. S Tureckem byla dojednána finanční pomoc za příjem uprchlíků, za návrat všech nelegálních migrantů zpět do Turecka, kteří se dostali do Řecka z tureckého území, a za příjem legálních syrských migrantů z Turecka podle vzorce "jeden za jednoho".

Nyní se zdá být vše jinak.

Ubrání se EU přívalu nové uprchlické vlny?

Evropská unie vyzvala všechny strany, které se podílejí na vyostření situace kolem syrského Idlibu, aby udělaly nezbytné kroky pro deeskalaci, a také "pohrozila", že podnikne veškerá opatření k ochraně vlastních zájmů v bezpečnostní sféře, prohlásil šéf zahraničně-politické služby EU Josep Borrell.

Situace v Idlibu

Situace v Idlibu se vyostřila poté, co 27. února zahájili teroristé organizace Hayat Tahrir al-Sham rozsáhlou ofenzívu na pozice syrských vládních vojsk a syrská armáda okamžitě zahájila obrannou palbu. Podle informací Ministerstva obrany RF byli ostřelováni také turečtí vojáci, kteří by se tam neměli nacházet.

V důsledku toho zahynulo 33 vojáků turecké armády a dalších 30 jich bylo zraněno. Hned po obdržení zprávy o zraněných tureckých vojácích podnikla ruská strana opatření k úplnému zastavení palby ze strany syrských vojáků, a byla zajištěna bezpečná evakuace mrtvých a zraněných tureckých vojáků na území Turecka.

Turecký prezident Recep Erdogan po tomto útoku svolal bezpečnostní Radu státu. Také Rada NATO pořádá v pátek konzultace ohledně situace v Sýrii na žádost Ankary. Ministerstvo zahraničí USA oznámilo, že podporují Turecko jako svého spojence v NATO a "zkoumají varianty, jak by jej mohly v této situaci nejlépe podpořit".

Zdroj: tasnimnews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!