To, co se děje v Sýrii, je "úplně jiná válka"

22.02.2021

Nečekané výpady, náhlá přepadení armádních konvojů, miny na silnicích a tajná podpora od západních zemí. Ruské bezpečnostní hlídky informují, že v jižních regionech Sýrie prudce vzrostly aktivity nelegitimních ozbrojených oddílů.

Nejvíce se to projevuje v provinciích Homs a Dair az-Zaur. Ruské letectvo proto stále častěji musí poskytovat syrské armádě přímou podporu, aby tuto hrozbu neutralizovalo, ale o úplném vítězství nad terorismem na Blízkém Východě se zatím mluvit nedá.

Pod americkým "deštníkem"

Bojovníci IS byli již z velkých měst, kde si mohli dopřát odpočinek a čas na zotavenou, vyhnáni. Damašek společně s velením ruských vojsk soustředily své úsilí na provincii Idlib, v které ještě působí oddíly, jenž jsou pod kontrolou Turecka. 

"Jedna z pravděpodobných příčin, proč se ozbrojencům daří tajně se pohybovat v nezalidněném terénu, je možnost ukrývat se v zóně At-Tanf, kterou řídí mezinárodní koalice v čele s USA a teroristické jednotky z bývalé Svobodné syrské armády," sdělili novinářům zástupci ruské armády.

At-Tanf je americká vojenská základna v provincii Homs, nacházející se na severozápadě od stejnojmenného hraničního přechodu. Americké tajné služby ji zřídily na jaře 2017, kde dodnes provádí výcvik příslušníků takzvané umírněné opozice. Stále se tam nachází asi 600 vojenských instruktorů z USA, Velké Británie a Jordánska, kteří trénují vojáky v bojové střelbě, taktice a diverzní činnosti.

Oblast kolem základny kontrolují americké bezpilotní stroje a bezpečnost zajišťuje systém protivzdušné obrany. Před pozemními útoky chrání objekt těžká technika, včetně raketových dělostřeleckých systémů HIMARS. Není divu, že se bojovníci z IS cítí v blízkosti At-Tanfu v bezpečí, protože Syrská arabská armáda se tu neodváží podnikat bojové operace, poněvadž se obává přímého střetu s americkými vojáky, kteří na takový podnět čekají.

Kontrola nad ropou

Podle informací ruského ministerstva obrany západní "partneři" ve své hře v Sýrii pokračují podle plánů. Ruský velvyslanec v Sýrii Alexandr Jefimov řekl, že "americká okupace nejen že Damašku brání v těžbě svých přírodních zdrojů, ale brání také navrácení suverenity legitimní vlády na celém syrském území, zejména proto, že jsou chráněni separatisté".

"Myslím, že je zatím předčasné mluvit o záměrech a plánech americké vlády vůči Sýrii. Jedna věc je ale jistá, že bychom v zásadě neměli očekávat změny v kursu USA, pokud jde o záležitosti Sýrie. Nátlak na Damašek bude zřejmě pokračovat a americká armáda, působící NELEGÁLNĚ na syrském území, je jedním z hlavních nástrojů Washingtonu, o čemž nejednou mluvili samotní Američané," řekl Jefimov.

Stejně tak i bývalý prezident USA Donald Trump nejednou přímo prohlásil, že cílem amerického vojenského zásahu v Sýrii nebyl boj se světovým terorismem, ale ovládnutí ropných ložisek. Největší z nich se nacházejí na území, kontrolovaném arabsko-kurdskou aliancí Syrské demokratické síly, kterou Washington vehementně podporuje.

Úspěšný útok

Ruští vojáci adekvátně reagují na veškeré aktivity ozbrojenců na jihu Sýrie, přičemž zvláštní pozornost věnují odhalení a likvidaci infrastruktur, používaných za účelem partyzánské války a teroristických útoků.

"V nezalidněném terénu na východě provincie Homs byla objevena velká skrýš, kterou bojovníci ISIS používali pro teroristickou činnost v provincii Homs a Dair az-Zaur. V průběhu operace byli zabiti čtyři teroristé ve dvou dodávkách s velkorážními kulomety, kteří zřejmě hlídkovali terén,"uvádí se ve zprávě ruského ministerstva obrany.

Podle informací Ministerstva obrany bylo ve skrýši uschováno 36 samopalů a lehkých kulometů, sedm velkorážních kulometů, těžký granátomet s 28 granáty, protitankový raketový systém, 87 min a granátů, asi 40 kg různých druhů výbušnin a přes 22 tisíc kusů munice, převážně vše bylo vyrobeno v zemích NATO. Teroristé také skladovali asi 45 kg léků, část z nich také pochází ze zahraničí, a téměř půl tuny potravin.

Chystané další provokace

Teroristé chystají další provokace proti Damašku. Velvyslanec sdělil, že Rusko disponuje informacemi o plánovaných teroristických útocích s použitím otravných chemických látek. Podle jeho slov se v provincii Idlib opět objevili příslušníci organizace Bílé přilby, kteří byli dříve obviněni ze zinscenování použití chemických látek proti civilistům, za což byl následně obviněn Damašek.

"Varujeme všechny, kdo stojí za těmito provokacemi s chemickými zbraněmi, kdo stojí za přípravou těchto barbarských útoků, a upozorňujeme, že všichni tito účastníci budou odhaleni, postaveni před soud a potrestáni. Upozorňujeme, že další podobné provokace mohou opět uvrhnout zemi do možné konfrontace se Západem, který se na základě falešných obvinění chystá podniknout trestní operace proti Damašku," zdůraznil velvyslanec.

Připomeňme, že USA se odmítly účastnit schůzky "formátu Astany" v Soči. Podle mínění ruské strany se Američané nyní věnují domácím záležitostem a kurs vůči Sýrii je zatím z jejich strany neznámý.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!