Podplukovník V. Kaprál má vlastní verzi kauzy Vrbětice

22.04.2021

Podpora terorismu? Konkurenční boj? Podplukovník Speciálních sil AČR ve výslužbě a člen Trikolóry Vojtěch Kaprál poukazuje na díry v oficiální verzi o Vrběticích a přichází s další verzí, o které zatím nikdo nemluví.

Kaprál si především nemyslí, že ve skladech ve Vrběticích byla uložena munice ve "strategickém objemu", která by mohla zásadně ovlivnit průběh bojů na Ukrajině či v Sýrii. Z tohoto důvodu nadále zůstává nejasný motiv ruských tajných služeb zaútočit na sklad.

"Mimo jiné, pokud by se jednalo o vývoz zbraní do Sýrie pro ISIS, tak by se nepochybně jednalo o podporu terorismu. Což by ČR na mezinárodním kreditu nepřidalo," poznamenal s tím, že ho zajímá, jak na tom byla firma Imex Group s vývozní licencí, kterou uděluje Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Dále odborník nechápe, proč trvalo téměř sedm let, než se zjistilo, že na místě údajně byli autoři otravy na ruského přeběhlého agenta Sergeje Skripala v Británii v roce 2018. Policie totiž musela provést identifikaci osob, které se v areálu pohybovaly. K tomu jim měly pomáhat i tajné služby.

"V roce 2018 se objeví stejné dvě osoby v Anglii, kde provedou údajný útok na Skripala a jeho dceru. V tom momentě má policie vyhráno, zná totožnost dvou agentů GRU. Líbí se mi text ze sobotních Lidovek: 'Objevil se záběr z kamer a někdo šikovný si loni řekl, že už dvojici někde viděl, popsal pro Lidovky.cz důstojník s bohatou zkušeností z české bezpečnostní komunity'," cituje článek v deníku. "Tomuto sdělení lze jen těžko uvěřit," konstatuje.

Fotky těchto údajných agentů byly totiž často vystavovány v médiích a je nepravděpodobné, že by si jejich obličeje vyšetřovatelé nezapamatovali.

"V tom případě si musíme položit otázku, proč naše BIS v čele s plukovníkem Koudelkou celou kauzu předložila vládě až po dlouhých sedmi letech. Bylo to proto, že až do pátku BIS nevěděla, o koho se jedná, anebo čekala, až bude příhodnější politická situace?" táže se podplukovník.

Za těchto okolností Kaprál přichází s vlastní verzí událostí, které se mohly odehrát v roce 2014 ve Vrběticích:

"Je možné, že firma Imex Group prodala zbraně a munici do již zmíněných destinací bez vývozní licence. Exploze skladu by se jevila jako možný způsob, jak tento chybějící materiál vymazat z evidence. Při explozi skladu už nikdo nezjistí, kolik a jaký druh zbraní a munice v něm byly uskladněny. Otázkou je, proč u tohoto výbuchu zahynuli dva zaměstnanci firmy," uvedl odborník s tím, že se mohlo jednat o nešťastnou náhodu při neodborné manipulaci s municí.

Ostatně nevylučuje ani to, že se jedná o hru českých tajných služeb s cílem zabránit ruskému Rosatomu účastnit se dostavby jaderné elektrárny Dukovany či podpořit veřejné mínění ke stále se vyhrocujícímu konfliktu na Ukrajině.

"S napětím očekávám, s jakými důkazy přijde BIS. Pokud neodtajní a nezveřejní nezpochybnitelné důkazy, na základě kterých premiér ČR obvinil RF, tak výše popsané 'konspirační' teorie zůstávají otevřené," uzavřel Kaprál.

Kauza Vrbětice

Dne 17. dubna Babiš a Hamáček na mimořádném brífinku vlády oznámili, že mají důvodné podezření o zapojení ruských důstojníků zpravodajské služby GRU do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích, ke kterým došlo v roce 2014. Při výbuchu došlo k velkým materiálním škodám a zemřeli dva civilisté. Jedná se o stejné důstojníky, kteří údajně stáli za otravou Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v Salisbury v roce 2018.

V reakci na to bylo z Česka vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády. Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo, že se ruský Rosatom nezúčastní tendru na dostavbu Dukovan. Hamáček rovněž uvedl, že Česká republika nebude nakupovat ruské vakcíny Sputnik V proti koronaviru. "Cíle vyšší moci jsou splněny."

Ministerstvo zahraničních věcí RF označilo obvinění na adresu tajných služeb za absurdní a vymyšlené. Podle mluvčí ministerstva RF je situace s vyšetřováním výbuchů skladů v Česku "šílenstvím", které slouží k odvrácení pozornosti od účasti USA na přípravě atentátu na Alexandra Lukašenka a vojenského násilného převratu v Bělorusku. Moskva v reakci vyhostila 20 českých diplomatů.

Zároveň ruská diplomacie i Kreml odmítly středeční ultimátum Kulhánka. Ve čtvrtek bude český velvyslanec Vítězslav Pivoňka předvolán na ruské ministerstvo zahraničí, kde ho bude čekat "konkrétní rozhovor". Bude informován o ruských odvetných krocích, pokud Praha vyhostí další ruské diplomaty.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!