Íránský poslanec vypsal odměnu za smrt amerického prezidenta

21.01.2020

Íránský poslanec slibuje tři miliony dolarů tomu, kdo zabije amerického prezidenta Donalda Trumpa v rámci odplaty za vraždu íránského generála Kásima Sulejmáního. V úterý o tom informovala íránská agentura ISNA. 

"Jménem lidu provincie Kermán zaplatíme odměnu ve výši tří milionů dolarů tomu, kdo zabije Trumpa," pronesl íránský poslanec Ahmad Hamzeh k ostatním zákonodárcům.

Kermán je rodné město elitního generála speciálních složek Quds Kásima Sulejmáního, na něhož USA 3. ledna u bagdádského letiště spáchaly atentát, při kterém byl brutálně usmrcen. Zda se jedná pouze o iniciativu lidu provincie Kermán v čele s poslancem, nebo o oficiální rozhodnutí íránského vedení, Ahmad Hamzeh neupřesnil.

Eskalace napětí

Americký prezident Donald Trump zdůvodnil atentát na Sulejmáního tím, že má na svědomí mnoho životů amerických vojáků a plánoval další útoky na americké cíle včetně amerických ambasád v regionu. Íránský nejvyšší vůdce ájatolláh Alí Chameneí a prezident Hassan Rúhání uvedli, že Írán se pomstí Spojeným státům a ministr obrany Amir Hatami slíbil za smrt vojenského velitele "drtivou reakci".

8. ledna íránské revoluční gardy podnikly raketový útok na dvě americké základny v Iráku. Jak později uvedl Washington, bylo zraněno jedenáct amerických vojáků.

Mezitím íránské úřady označily datum úmrtí íránského velitele speciálních jednotek, generála Kásima Sulejmáního, za Světový den odporu. V pátek 17. ledna duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí příslušníky Quds označil "za bojovníky bez hranic". Prezident země Hasan Rúhání pak vyzval všechny zahraniční síly, aby opustily region.

"Dnes je v nebezpečí americký voják, zítra by v nebezpečí mohl být evropský voják," prohlásil Rúhání.

Irácký parlament také přijal usnesení, ve kterém vyzval vládu země, aby zajistila odchod cizích vojsk z regionu. Spojené státy stažení svých vojsk ze země odmítají a prezident Trump pohrozil Bagdádu sankcemi, pokud bude na odchodu trvat. Kromě toho prohlásil, že by irácká vláda měla uhradit náklady na stavbu amerických základen v zemi, které stály několik miliard dolarů. Podle amerického deníku Wall Street Journal se Spojené státy netají tím, že by také mohly zmrazit konta irácké vlády v amerických bankách.

Zdroj: yonhapnews.co.kr

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!