USA a Polsko se stále snaží zabránit realizaci plynovodu Severní proud 2

23.10.2019

Prezidenti USA a Polska Donald Trump a Andrzej Duda stále spekulují, jak by mohli zabránit realizaci projektu Severní proud 2 (Nord Stream 2), vyplývá na základě výsledků jednání.

"Oba prezidenti také projednali způsoby, jak co nejlépe zesílit spolupráci v oblasti obrany, bezpečnosti a energetiky," uvádí se ve zprávě, kterou vydal Bílý dům.

Dále se oba prezidenti shodli na tom, že plynovod Severní proud 2 ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy a projednali způsoby, "jak by se dal tento projekt zastavit".

Projekt Severní proud 2 je výstavba dvou linek plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard kubíků plynu ročně. Podle plánu má být dostavěn v roce 2019. Povede z Ruska do Německa po dně Baltského moře přes územní vody nebo výlučné ekonomické zóny Ruska, Finska, Švédska, Dánska a Německa. Společnosti Nord Stream 2 AG zbývá pouze dostat povolení k výstavbě od Dánska.

Proti výstavbě tohoto projektu aktivně bojuje Ukrajina, která se obává, že přijde o zisky z tranzitu ruského plynu přes její území a řada evropských zemí, včetně Polska, Lotyšska a Litvy, a také v prvé řadě USA, které chtějí prodávat v Evropě svůj zkapalněný zemní plyn.

Rada ruské federace se k plánům obou prezidentů Trumpa a Dudy vyjádřila, že tyto země, ani jejich prezidenti, nemohou zabránit realizaci, dokončení a uvedení plynovodu do provozu, může se jim však podařit výstavbu plynovodu zbrzdit.

Nicméně západní Evropa s plánem USA a Polska nesouhlasí, obzvláště Německo, které má o ruský plyn eminentní zájem.

Také český prezident Miloš Zeman se proti snaze USA zabránit realizaci plynovodu ohradil a uvedl, že projekt je pro Českou republiku z ekonomické stránky velmi výhodný.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!