Chystají USA útok na Írán? 

30.11.2020

Donald Trump souhlasil s předáním moci, když kolegium volitelů přizná vítězství Joe Bidena. Avšak před odchodem z úřadu hodlá, jak předpokládají média, zaútočit na Írán. Důvodem k invazi je obnovený jaderný program po zrušení "jaderné dohody."

Do nátlaku na Teherán hodlají Američané zapojit také Tel Aviv. A jak to ovlivní situaci na Blízkém Východě? 

Trumpova prchlivost

"Donald Trump může nařídit útok na Írán, a proto mají být Izraelské obranné síly ve střehu. Izraelská vláda si má uvědomit komplikovanost období před inaugurací Joe Bidena. Odcházející americký lídr (Trump) nejednou nastolil otázku likvidace výzkumného zařízení na obohacování uranu v jaderném objektu v íránském městě Natanz," píše on-line magazín Axios s odkazem na izraelské zdroje.

K preventivnímu útoku na Írán se Trump přiklonil poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zveřejnila zprávu o rozvoji íránského jaderného programu, domnívají se informátoři magazínu. Ve zprávě stojí, že poté, co Írán odmítl splnit podmínky Společného komplexního akčního plánu, zvýšily se v této zemi zásoby vysoce obohaceného (zbrojního) uranu. Prezident byl krajně pobouřen, ale Mike Pence a Mike Pompeo ho údajně přemluvili, aby se neunáhlil, uvedl list The New York Times s odkazem na americké úřední osoby.

Zprávy o plánech USA však nebyly potvrzeny. Izrael jen přiznal, že dostal pokyny ohledně příprav na eventuální konfrontaci.

Zatímco politici zvažovali hodnověrnost informací o možnosti války, v Íránu byl zabit fyzik Mohsen Fachrizádeh. Západní tajné služby ho nazývaly "otcem íránské bomby." Uvádí se, že právě tento vědec řídil íránský jaderný program. Teherán ihned obvinil z vraždy Izrael a slíbil tvrdou pomstu. Benjamin Netanjahu tato obvinění ignoroval.

Únik informací o chystaném útoku na Írán by zůstal bez povšimnutí, kdyby nebylo předcházejících událostí. USA přesunuly v těchto dnech na Blízký Východ strategické bombardéry B-52H Stratofortress. Ústřední velení amerických ozbrojených sil (CENTCOM) prohlásilo, že vojenská letadla byla přesunuta do tohoto regionu "za účelem prevence možné agrese a na podporu spojenců".

Washington neuvedl, kolik bombardérů bylo vysláno, a v které zemi byly rozmístěny. Vznikly pouze verze, že se stíhačky nachází na letecké základně Diego Garcia, což je britský ostrov v Indickém oceánu.

Tajná a neskrývaná jednání

Rostoucí autorita Íránu na Blízkém Východě nejvíce znepokojuje Izrael. Po "zimním" kole eskalace vztahů mezi USA a Íránem začal Tel Aviv bít na poplach. Premiér Benjamin Netanjahu se vyjádřil, že se Teherán hodlá pomstít nejen Američanům, ale také židovskému státu a z toho důvodu hodlá jednat s předstihem.

Podle neověřených informací vznikla jistá dohoda o případném otevření vzdušného prostoru pro izraelské letectvo ze strany Jordánska, Saúdské Arábie, Bahrajnu a SAE.

Prezidentství Donalda Trumpa a jeho protiíránská nálada ještě více posílily arabsko-izraelské vztahy. 45. prezident USA po nástupu do úřadu prohlásil, že překoná všechny blízkovýchodní problémy s pomocí "dohody století." Šlo o vyřešení palestinského problému podle principu "dva státy pro dva národy," kromě Izraele se měla na mapě světa objevit také Palestina.

Tato iniciativa ale v arabském světě nebyla podpořena. Perské monarchie ale přiznaly, že přispěla k "restartu Blízkého Východu." Izrael, SAE a Bahrajn navázaly v září za zprostředkování Američanů oficiální diplomatické styky. Nikdo přitom neskrýval, že spolupráce těchto zemí má taktický protiíránský ráz.

Saúdská Arábie, která sebe prohlašuje za lídra arabského světa, se držela od Izraele stranou. O neformálních stycích těchto států věděli všichni, ale nikdo nechtěl připustit dialog na nejvyšší úrovni. Rijád vždy prohlašoval, že bez překonání palestinského problému nemůže být o vztazích s Tel Avivem ani řeči.

V těchto dnech vyšlo najevo, že Netanjahu tajně navštívil saúdské město Neom a měl jednání s korunním princem Mohammedem bin Salmanem. Žádné podrobnosti však o setkání zveřejněny nebyly, ale podle dohadů byl hlavním tématem íránský vliv.

Rijád nejdřív toto setkání popíral, ale Tel Avivu potvrdil, že se tato schůzka konala.

Tajná návštěva Netanjahua v Saúdské Arábii má spojitost s nadcházejícím střídáním moci v USA. Každá nová americká administrativa si podle potřeb upravuje vztahy vůči Blízkému východu.

Přiznat Trumpovy chyby

Analytik z Ústavu mezinárodních průzkumů Moskevské vysoké školy mezinárodních vztahů Adlan Margojev je přesvědčen, že Írán ví o spolupráci Arabů a Izraelců. Expert řekl, že Teherán považuje navázání vztahů mezi arabskými státy a "sionistickým režimem" za "zradu Palestiny." Íránská vláda kritizuje styky Saúdské Arábie, SAE a Bahrajnu s Izraelem, a má obavy z vyhrocení konfrontace.

Nicméně Teherán po nástupu nového amerického prezidenta počítá se zmírněním protiíránské rétoriky. "Íránská vláda vyzývá Bidena, aby přiznal Trumpovy chyby a obnovil staronový Společný komplexní akční plán.

Islámská republika tvrdí, že jaderná dohoda nemůže být plněna v plném rozsahu kvůli tomu, že Američané od ní odstoupili jako první.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!