Trump může omilostnit Assangeho – udělá to?

14.12.2020

Julian Assange kromě odhalení válečných zločinů americké armády odhalil také mnohé o idolu Demokratické strany Hillary Clintonové. Nepřímo tak pomohl kampani Donalda Trumpa ve volbách v roce 2016, ale nezdá se, že by to Trump kvitoval s povděkem - žádost o vydání Assangeho do USA nestáhl.

Australský poslanec George Christensen vyzval Donalda Trumpa, aby omilostnil Juliana Assangeho, zakladatele WikiLeaks a jeho spoluobčana, občana Austrálie, dokud ještě může, během zřejmě jeho posledního měsíce úřadování v Bílém domě.

Christensen, člen Liberální národní strany, který zastupuje volební obvod Dawson v Queenslandu, zahájil tento týden petici, v níž vyzval prezidenta USA, aby dal milost novináři, kterému za zveřejnění utajovaných informací hrozí až 175 let vězení. Christensen se také objevil v TV Sky News Australia, aby tuto kauzu prezentoval. Řekl, že Assange "je terčem demokratů", přičemž poznamenal, že jeho pronásledování začalo za vlády bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Poslanec také zdůraznil, že milost je "jedním ze způsobů, jak může Donald Trump ctít Ústavu Spojených států a postavit se za svobodu projevu", a proti demokratickému establishmentu. 

"Centrálním dokumentem demokracie je Ústava Spojených států, ve které je zaručena svoboda projevu a svoboda tisku," řekl Christensen předtím, než uzavřel svůj projev pro TV Sky, a dodal: "Doufám, že Juliana Assangeho omilostní. Je to správná věc."

Během svého vystoupení ve Sky News se Christensen rovněž postavil na stranu Trumpa ohledně obvinění z podvodu s volebními hlasy v aktuálních volbách 2020 a tvrdil, že demokraté "úspěšně ukradli volby Donaldu Trumpovi".

Australský poslanec není sám, kdo žádá Trumpa o milost pro Asssangeho. Také informátor Edward Snowden naléhá na Trumpa, aby udělil milost zakladateli WikiLeaks. "Jen vy mu ještě můžete zachránit život," řekl Snowden.

Bývalá hvězda "Pobřežní hlídky" Pamela Andersonová už dříve kritizovala Trumpa, protože nezasáhl dříve, aby zachránil Assangeovi život. Jeho zdraví se v londýnské, notoricky známé věznici Belmarsh zjevně zhoršuje. Otevřeně nazvala Assangeho "hrdinou" a uvedla, že je držen ve Velké Británii a čeká na vydání do Spojených států coby "politický vězeň".

Stella Morrisová, Assangeova partnerka a matka jeho dětí, sdělila prostřednictvím interview pro Sky News australské vládě, aby "zvedla telefon a promluvila se svými nejbližšími spojenci", a pomohla Assangeho osvobodit.

Publikováno na webu: https://www.novarepublika.cz/

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!