Trump žádá o miliardy dolarů na vývoj a výrobu hypersonických zbraní

11.02.2020

Bílý dům navrhl, aby Kongres přidělil 3,2 miliardy dolarů (73,12 miliard Kč) pro fiskální rok 2021 na vývoj hypersonických zbraní. Je to uvedeno v návrhu rozpočtu. Úroveň financování je o 459 milionů dolarů (10,48 miliard Kč) vyšší, než v roce 2020.

Americký prezident také oznámil, že Washington má "super rychlé střely", kterými bude čelit agresi Ruska. Během projevu před americkými guvernéry Trump řekl, že Pentagon jich vlastní "obrovské množství".

"Označujeme je jako super rychlé. Jsou pět, šest a dokonce sedmkrát rychlejší, než obyčejné rakety," uvedl prezident.

Podle něj Spojené státy potřebují tyto "super rychlé střely", protože "Moskva již takové zbraně vlastní. Moskva mohla získat informace o našich technologiích od předchozího vedení země. Můžu vám říct, jak je k nim mohli dostat. Získali je nejspíš z plánů Obamovy administrativy," řekl prezident. Trump dodal, že v té době Washington technologie vlastnil, ale rakety ještě nevyráběl a podle jeho názoru jsou mírně pozadu.

Administrativa Donalda Trumpa také navrhuje přidělit 25,5 milionu dolarů (582,7 milionů Kč) na pomoc evropským zemím na vojenské vzdělávání, zejména v boji proti vlivu Ruska, uvádí se v návrhu rozpočtu ministerstva zahraničí.

Mezinárodní vojenské vzdělávací a výcvikové programy pro Evropu posilují regionální bezpečnost a součinnost ozbrojených sil Spojených států, NATO a Evropy a také umocňují pomoc v odolávání "ruské agresi".

"Mezi prioritní příjemce finanční podpory patří Bulharsko, Gruzie, Polsko, Rumunsko, Turecko a Ukrajina," uvádí se v návrhu rozpočtu. Cílem pomoci při vojenském výcviku je především zajistit, aby armády těchto zemí "rozuměly a schvalovaly doktrínu a operační taktiku amerických ozbrojených sil".

Hlavní hrozba pro USA

V rozpočtu Bílého domu pro fiskální rok 2021 se označuje Čína a Rusko jako hlavní hrozba. Vyplývá to z publikovaného dokumentu. Fiskální rok 2021 ve Spojených státech začíná 1. října 2020.

"Začátkem roku 2020 se hrozby, kterým Amerika čelí, rychle mění a vyvíjejí. Zatímco americký lid stále čelí nebezpečí, které představují islamističtí teroristé a nadnárodní zločinci, Amerika se potýká také s problémy obnovujících se konkurenčních národních států, včetně Číny a Ruska. Rozpočet odráží potřebu nové americké strategie, která by odpovídala realitě této nové éry," uvádí se v rozpočtovém dokumentu.

Návrh rozpočtu USA počítá s přidělením 700 milionů dolarů (15,99 miliard Kč) na "boj proti Rusku" a dalších 24 milionů dolarů (548,42 milionů Kč) na boj proti "ruské propagandě a dezinformacím".

"Boj proti ruskému vlivu a podpora spojenců USA: Rozpočet stanoví alokaci 0,7 miliardy dolarů. Tyto prostředky budou použity na pomoc Evropě, Eurasii, Střední Asii na posílení společné bezpečnosti a ochraně územní celistvosti spojenců USA," píše se v dokumentu.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!