Trump schválil kybernetický útok na íránské systémy řízení raket

19.07.2019

Deník Washington Post napsal s odkazem na informované zdroje, že prezident USA Donald Trump schválil útočné kybernetické operace na íránské počítačové systémy, které jsou používány k odpalování raket.

Podle vyjádření dvou zdrojů byly kybernetické útoky ze strany USA již zahájeny. Pentagon navrhl tato opatření hned po útoku na ropné tankery v Ománském zálivu, z kterých viní právě Írán.

Tato reakce byla urychlena i kvůli incidentu s americkým dronem, který sestřelili íránští vojáci.

List připomíná, že jde o první případ reálného a zveřejněného kybernetického útoku USA poté, co bylo zřízeno letos v květnu kybernetické velení USA.

Agentura Associated Press ve spojitosti s kybernetickou bezpečností informovala, že Írán údajně v poslední době také zvýšil počet útočných kybernetických operací proti americké vládě a důležitým objektům infrastruktury USA.

V roce 2018 USA podnikly operaci proti petrohradské Agentuře internetových průzkumů, kterou obvinily z vměšování do voleb v USA.

Společnosti Crowd Strike a Fire Eye informovaly o počtu falešných zpráv vládním institucím USA, a také zaměstnancům ekonomických úřadů, včetně ropného a plynařského průmyslu. Jsou to zřejmě aktivity hackerů, kteří "pracují pro íránskou vládu". Není ale jasné, zda se těmto hackerům podařilo získat tajné informace.

Zdroj: worldbulletin.net