Čím může být Severní Makedonie, nový člen NATO, prospěšná pro alianci? 

28.03.2020

Severní Makedonie se stala třicátým členem Severoatlantické aliance NATO. Donald Trump prohlásil, že je to důležité pro strategické zájmy USA a aliance. Čím ale může být tato bývalá republika Jugoslávie pro NATO prospěšná?

"Vítáme Severní Makedonii v alianci NATO jako našeho 30. spojence a oslavujeme jejich oddanost vůči Severoatlantické alianci. Znovu potvrzujeme náš závazek kolektivní obrany podle článku 5, základního kamene transatlantické aliance," prohlásil v pátek americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Slova, která pronesl Trump o strategickém významu rozšíření aliance, byla příliš abstraktní, protože je velmi těžké odpovědět, k čemu NATO potřebuje tuto malou, chudou zemi s 2 miliony obyvatel.

Poslední sčítání lidu v Severní Makedonii probíhalo v roce 2002. Podle výsledků tvoří 25,2 % občanů země z celkového počtu 2 022 547 obyvatel Albánci.

Zájem obyvatel Severní Makedonie o vstup do NATO

Podle průzkumů veřejného mínění, na rozdíl od Srbska - ano. Podpora pro vstup do NATO mezi občany dosahuje 66-70 %.

Žádná z politických stran se proti vstupu do NATO nevyslovila. Ivan Stoiljokovič z Demokratické strany Srbů v Makedonii, která má v parlamentu jeden mandát, prohlásil, že stav vnitromakedonských záležitostí je takový, že to může vést k destabilizaci celého Balkánu. Vstup do NATO byl podle něj velmi špatný nápad, obzvláště v situaci, kdy napětí v Kosovu, Bosně a Hercegovině stoupá.

Má Severní Makedonie silnou armádu?

Národní osvobozenecká armáda je vojenská organizace, působící v Severní Makedonii od roku 2001, a je úzce spojena s rozpuštěnou Kosovskou osvobozeneckou armádou.

Obranný rozpočet Severní Makedonie v roce 2019 dosahoval 150 milionů dolarů, ale obranný rozpočet Černé hory, která byla do aliance přijata dříve, činil v roce 2019 částku 83 milionů dolarů.

Armáda Severní Makedonie disponuje ruskými tanky T-72 a neupřesněným počtem BVP a dělostřelectvem ze Sovětského svazu a bývalé Jugoslávie. Severní Makedonie může také z vojenské infrastruktury alianci nabídnout polygon Krivolak.

Podle vojenského experta Miroslava Lazanskiho se jedná o jediný polygon v Evropě, kde je možné provádět výcvik s použitím některých druhů otravných látek. Lazanski ještě dodal, že polygon Krivolak může být v budoucnu používán pro nácvik amerických bitevníků A-10 s municí s ochuzeným uranem. Nedaleko od Krivolaku, ale už na území Kosovu, se nachází americká základna Bondsteel.

"Je to skutečná pevnost, něco jako letadlová loď svého druhu pro potřeby Pentagonu na Balkánu," řekl bývalý profesor fakulty bezpečnosti na univerzitě ve Skopje Ivan Babanovski.

K čemu potřebuje NATO Severní Makedonii?

Například Bloomberg uvedl, že z pohledu USA, země, která prakticky zajišťuje "bezpečnost" všem ostatním členským státům, je Severní Makedonie jen další darmozřout: "Aliance NATO bude muset rozšířit svůj bezpečnostní deštník ještě více, aniž by dostala jakoukoliv náhradu."

Zoran Zajev, premiér Severní Makedonie, vytyčil do roku 2024 cíl dosáhnout 2 % HDP na obranu, což je suma, kterou požaduje americký prezident. A to vše v situaci, kdy v této zemi žije 22 % občanů za hranicí chudoby.

Vojenský rozpočet Severní Makedonie v roce 2019 činil okolo 150 milionů dolarů, a ještě z těchto peněz putovalo okolo 3,5 milionů dolarů na humanitární mise.

Balkanista Alexandr Safonov se k tomuto kroku vyjádřil, že NATO chce dovršit proces "obklíčení" Srbska, ruského spojence, který si zachovává vojenskou neutralitu. A pokud do NATO vstoupí také Bosna a Hercegovina, stane se ze Srbska ostrov v moři členských států aliance.

"Jediný reálný vojenský smysl (rozšíření) je izolace a vojenské obklíčení Srbska za účelem přinutit Bělehrad k prozápadnímu kurzu a odvrátit všechny pokusy srbského hegemonismu na území bývalé Jugoslávie," řekl Safonov.

"Severní Makedonie bude prostě jen dalším státem v dezorganizované organizaci, která bude hájit americké zájmy kdekoliv na světě," dodal Safonov.

Je možná třetí světová válka kvůli Severní Makedonii?

Černá Hora, která byla v roce 2018 nejmladší členskou zemí NATO, se "proslavila" po celém světě poté, co Trump vyřkl, že pokud se rozzlobí občané Černé Hory, může vypuknout třetí světová válka.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!