Trump: Spojené státy zavedou proti Íránu nové rozsáhlé sankce

19.07.2019

USA uvalí na Írán další velké sankce, prohlásil prezident Trump na Twitteru. Toto rozhodnutí následovalo po eskalaci napětí mezi zeměmi, zejména po sestřelení amerického bezpilotního stroje íránskou armádou.

"Proto zavádíme proti Íránu další rozsáhlé sankce," uvedl prezident USA na Twitteru. Americký prezident opakovaně zdůraznil, že "Írán nemůže vlastnit jaderné zbraně", a opět zkritizoval "nerozumný Obamův plán", čímž měl na mysli "Společný komplexní akční plán" známý také jako íránská jaderná dohoda.

Americký prezident dodal, že se těší, až sankce donutí změnit Írán na produktivní a prosperující zemi.

Napětí mezi USA a Íránem eskalovalo poté, co íránské protivzdušné jednotky sestřelily americký bezpilotní letoun, který prováděl špionážní činnost v oblasti Perského zálivu. Íránci tvrdí, že stroj vnikl do vzdušného prostoru země, USA toto tvrzení ovšem odmítají a tvrdí, že stroj se pohyboval v mezinárodním vzdušném prostoru.

Spojené státy mají dlouhodobě napjaté vztahy s Teheránem - zejména poté, co Washington jednostranně odstoupil od zmíněné jaderné dohody s Íránem (JCPOA), uzavřené v roce 2015, a obnovil proti Íránu sankce, které neustále rozšiřuje.

Zdroj: worldbulletin.net