Trump: „Útok na Írán jsem odvolal 10 minut před jeho provedením“

18.07.2019

Deník New York Times napsal, že USA chystaly útok na Írán v rámci odvety kvůli sestřelení amerického bezpilotního letounu. Prezident Trump ale útok na poslední chvíli odvolal a rozhodnutí později potvrdil i na Twitteru.

Vztahy mezi Teheránem a Washingtonem se dramaticky zhoršily poté, co íránská protivzdušná obrana sestřelila americký bezpilotní letoun nad Hormuzským průlivem. Americký prezident Donald Trump potvrdil dřívější zprávy v médiích, že na poslední chvíli vojenskou odvetu odvolal.

"Byl sestřelen náš bezpilotní dron, který letěl v mezinárodních vodách. V rámci odvety jsme byli připraveni zasáhnout tři různé cíle na území agresora. Pak jsem se ale velení zeptal, kolik lidí při útoku asi zemře. Nejméně 150 lidí, zněla odpověď generála. Proto jsem deset minut před zahájením útoku akci odvolal," napsal Trump na Twitteru.

Podle Trumpa by se totiž za sestřelení našeho bezpilotního letounu nejednalo o umírněnou odvetu.

"My nespěcháme, naše armáda je obnovená, nová a připravená a je nejlepší na světě. Uvalené sankce jsou citelné a chystáme další. Írán NIKDY nebude mít jaderné zbraně ani proti USA, ani proti ostatním zemím SVĚTA," dodal Trump.

V sérii tweetů dále obvinil svého předchůdce Baracka Obamu z toho, že uzavřel s Teheránem jadernou dohodu. Podle něj tím uvolnil Íránu cestu k jaderným zbraním. Podle Trumpa jeho rozhodnutí odstoupit od jaderné dohody a uvalit tvrdé sankce Írán znatelně oslabilo.

"Prezident Obama podepsal zoufalou a hroznou dohodu s Íránem. Dal jim přes 1,8 miliardy dolarů v HOTOVOSTI! Írán byl ve velkých obtížích a on je tím zachránil a umožnil jim rychlou cestu k jaderným zbraním."

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf oznámil, že hodlá dráhu přeletzuamerického dronu nad íránským územím předložit Radě bezpečnosti OSN. Obvinil USA z ekonomického terorismu, provádění tajných operací proti Íránu, provokací a narušování hranic.

Zdroj: en.abna24.com