Trump schválil vyslání vojáků do Saúdské Arábie

26.09.2019

Americký prezident Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise, která bude zaměřena především na vzdušnou a protiraketovou obranu, souvisí s dronovými útoky na saúdskoarabská ropná zařízení, z nichž Spojené státy viní Írán.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs minulou sobotu zachvátil požár poté, co je zasáhlo několik střel, vypálených z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za útoky se přihlásili jemenští povstalci z řad Hútíů, jejichž spojencem je Írán.

Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí ale uvedlo, že podle prvního vyšetřování byly při útoku použity íránské zbraně. Washington přímo obvinil Írán. Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá.

Pentagon sdělil, že k posílení saúdskoarabské obrany bude nasazen "středně velký počet vojáků". Náčelník amerického sboru náčelníků štábů Joseph Dunford prohlásil, že počet nasazených vojáků nebude přesahovat tisíce, ale konkrétnější vyjádření odmítl. Zatím také není jasné, jaké vojenské vybavení USA do oblasti Perského zálivu pošlou.

Americké ministerstvo obrany prezidentovi Donaldu Trumpovi v pátek předložilo návrh vojenských opatření, jimiž by vláda USA mohla na útok proti saúdskoarabským ropným zařízením reagovat. Vojenský úder na Írán Pentagon mezi návrhy nezařadil, uvedla agentura Reuters.

Podle šéfa Pentagonu Marka Espera je rozmístění vojenských posil na Blízkém východě prvním krokem. Ministr obrany nevyloučil, že by mohla být přijata ještě dodatečná opatření.


Zdroj: news.e-republika.cz/ 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!