Trump zváží návrh zákona o sankcích proti Číně za šíření covid-19

14.05.2020

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že zváží návrh zákona o sankcích proti Číně za šíření koronaviru covid-19, který navrhl americký republikánský senátor Lindsey Graham, uvádí se na webovém portálu Bílého domu.

"Vážím si Lindseye Grahama a určitě si návrh zákona pečlivě prostuduji. Přeci jen jde o sankce proti Číně, proto musím návrh o to víc zvážit. Zatím jsem jej neviděl a jeho znění neznám," odpověděl Trump na otázku, jestli tento návrh podpoří.

Reakce Číny

List The Global Times s odkazem na vlastní zdroje napsal, že Čína je nanejvýš znepokojena postojem USA ohledně potrestání Pekingu za šíření covid-19, a proto zvažuje důrazné odvetné sankce proti jednotlivým osobám, organizacím a představitelům.

Podle zprávy mají být do sankčního seznamu zařazeni přinejmenším čtyři kongresmani a dvě organizace. Mezi "kandidáty" na sankce je také generální prokurátor státu Missouri Eric Schmitt, který podal trestní oznámení na Čínu a obvinil ji ze šíření pandemie koronaviru.

"Čína odpoví nejen symbolicky, ale podnikne protiopatření, jež bude pro USA bolestivé," citoval list výrok analytiků.

Sankce za koronavirus

Trumpova administrativa obviňuje Peking z utajení informací o koronaviru. Trump a ministr zahraničí USA Mike Pompeo označili covid-19 za "čínský virus" a "wuchanský virus.

Americký senátor Lindsey Graham navrhl tento týden přijetí návrhu zákona o sankcích proti Číně za šíření koronaviru covid-19. Sankce mají být zavedeny, pokud Čína neposkytne úplnou zprávu o vzniku této choroby.

V návrhu se také uvádí, že Čína má do dvou měsíců poskytnout Kongresu USA úplnou zprávu o vzniku pandemie a zavřít všechny tržnice, na kterých by mohl být virus přenášen z divokých živočichů na lidi.

Perspektivy návrhu zákona jasné ale nejsou. Trump kritizuje Čínu a uvažuje o tom, jak přinutit Peking, aby "zaplatil" za pandemii. Přitom demokraté, kteří mají ve Sněmovně reprezentantů většinu, zavedení sankcí proti Číně nepodporují.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!