Turecká armáda přesouvá tanky do syrské provincie Idlib

03.02.2020

Turecko pokračuje v přesouvání vojenské techniky na hranici se Sýrií. Další konvoj obrněných transportérů a tanků dorazil do oblasti Reyhanli v provincii Hatay na hranici se syrskou provincií Idlib, informovala tisková agentura Anadolu.

Podle nejnovějších údajů překročilo minulý týden hranici se Sýrií nejméně 200 kusů vojenské těžké techniky turecké armády, včetně obrněných vozidel a tanků. Informoval o tom televizní kanál Al-Arabiya.

​Je třeba poznamenat, že konvoje míří do provincií Idlib a Aleppo. Velení tureckých sil vyhlásilo za vojenskou zónu dálnici, spojující syrská města Aleppo a Latákie.

Panarabské noviny Al-Sharq al-Awsat na svých webových stránkách uvedly, že nejméně 40 obrněných vozidel a tanků turecké armády překročilo hranici přes kontrolní stanoviště Kafr Lusain v severní provincii Idlib.

Na území arabské republiky vstoupil konvoj 30 vojenských vozidel, včetně 12 obrněných vozidel s logistickým vybavením, přes stejné kontrolní stanoviště Kafr Lusain, a podle televizního kanálu Al-Arabiya zamířila kolona na jih do provincie Idlib.

Na syrské hranici bylo spatřeno 15 nákladních vozidel s betonovými barikádami a zátarasy. Podle agentury Anadolu bylo na hranici se Sýrií nasazeno vojenské vybavení s cílem posílit vojenské jednotky rozmístěné v pohraničních oblastech.

Turecký prezident Recep Erdogan k tomu řekl, že pokud se situace v provincii Idlib nezlepší, tak Turecko nezůstane lhostejné a je připraveno učinit veškerá nezbytná opatření, dokonce i použití vojenské síly.

V souladu s dohodou, dosaženou v květnu roku 2017 na jednáních v Astaně, zástupci Ruska, Íránu a Turecka zřídili v Sýrii čtyři deeskalační zóny. Tři zóny se v roce 2018 dostaly pod kontrolu Damašku. Čtvrtá zóna, která se nachází v provincii Idlib a v některých částech sousedních provincií Latákia, Hamá a Aleppo, zůstává mimo kontrolu vlády republiky. Ve stejné době byla většina těchto území obsazena teroristy z organizace Fronta al-Nusrá. V září roku 2018 se Rusko a Turecko dohodly na vytvoření demilitarizované zóny v Idlibu, kde se nachází více než tucet různých teroristických organizací.

Syrská armáda 26. ledna zahájila ofenzivu na západě Aleppa kvůli každodennímu ostřelování obytných čtvrtí města teroristy, při kterém zahynuly desítky civilistů. Generální štáb syrské armády 29. ledna oznámil osvobození celého města Maaret Nuuman, které od roku 2012 ovládali ozbrojenci. Město má strategický význam, protože se nachází na dopravní křižovatce silnice Hamá-Aleppo.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!