Politická strana Vatan: Rozpoutání války mezi Tureckem a Sýrií je léčka

02.03.2020

Rozpoutání války mezi Tureckem a Sýrií kvůli vyostření situace v Idlibu bude léčkou jak pro Ankaru, tak pro tureckého lídra Recepa Tayyipa Erdogana, uvádí se v usnesení turecké levicové strany Vatan (turecká novodobá dělnická strana).

"Napětí ve vztazích mezi Tureckem a Sýrií vzbuzuje obavy. Varujeme, že Turecko je lákáno do léčky. Kromě Turecka je do ní také lákán náš prezident. Tuto léčku nastražila administrativa USA a Izraele. Provokují Turecko k válce se Sýrií," prohlásila turecká dělnická strana Vatan.

Strana Vatan také připomíná, že se s touto vážnou hrozbou nepotýká jen Turecko, ale také sousední státy Sýrie, Irák, Írán, a neposledně do toho chtějí zatáhnout i Rusko. Podle názorů autorů prohlášení bude rozpoutání války proti sousední zemi "krokem do pasti". Erdoganova vláda nakonec - podle záměru americké a izraelské vlády - přijde o podporu v domácí a zahraniční politice, jsou přesvědčeni autoři prohlášení.

"Válka se Sýrií vede k izolaci Turecka a odsunuje zemi od jeho strategických spojenců: Ruska, Íránu a Iráku, a také Číny," praví se v usnesení strany Vatan.

Strana zároveň vyzvala Ankaru ke spolupráci s Ruskem a Íránem za účelem urovnání krize v Idlibu a připomněla, že historickým základem jsou v této otázce dohody, dosažené v Astaně a Soči.

Vyostření situace v Idlibu

Situace v Idlibu se vyostřila poté, co 27. února teroristé ze skupiny Hayat Tahrir al-Sham zahájili rozsáhlou ofenzívu na pozice syrské armády. Vládní vojska zahájila odvetnou palbu, při které také zahynulo 36 tureckých vojáků a více než 30 jich bylo zraněno.

Závazky Turecka

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov informoval o tom, že Turecko nebylo schopno splnit několik klíčových závazků k vyřešení problémů kolem syrského Idlibu, když nedokázalo, nebo nechtělo oddělit ozbrojenou opozici, která je připravena k dialogu s vládou v rámci politického procesu, od teroristů.

Zdroj: tasnimnews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!