Turecko nasazuje v Sýrii raketové systémy, očekává podporu USA

12.02.2020

Raketové systémy jsou dopravovány a instalovány na místa tureckých pozorovacích stanovišť v syrské provincii Idlib, informovala tisková agentura Anadolu.

Kolona 15 nákladních vozidel s vícenásobnými raketovými systémy z různých vojenských jednotek v Turecku přijela do oblasti Reyhanli v provincii Hatay na hranici se syrskou provincií Idlib. Technika byla dopravována za zvýšených bezpečnostních opatření.

Turecký prezident Tayyip Erdogan již dříve obvinil Moskvu a Damašek z útoků proti civilistům v Idlibu a oznámil, že Ankara hodlá zaútočit na syrská vojska i mimo deeskalační zónu, pokud bude Damašek pokračovat v ofenzívě. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Moskva a Damašek nezasahují proti civilnímu obyvatelstvu v Sýrii, všechny útoky byly prováděny výhradně proti teroristickým skupinám.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar řekl svému americkému protějšku Markovi Esperovi během jednání ministerského zasedání NATO v Bruselu, že Ankara očekává od USA a NATO konkrétnější podporu ohledně situace v provincii Idlib.

Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že pět tureckých vojáků bylo zabito a pět zraněno v důsledku ostřelování tureckých pozorovacích stanovišť v Idlibu. V reakci na to turecké ozbrojené síly zaútočily na 115 cílů syrské armády, z nichž 101 cílů zasáhly.

"Turecký ministr obrany Akar se v Bruselu setkal s ministrem obrany USA Markem Esperem, kde si vyměnili názory na bezpečnostní otázky v Sýrii a Iráku. Společně se shodli na tom, že by Spojené státy a NATO měly poskytnout turecké armádě konkrétnější podporu," hovoří se v prohlášení tureckého ministerstva obrany.

K situaci se vyjádřila tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovová, podle ní by mělo Turecko více přemýšlet, než se obrátí k NATO kvůli podpoře v syrském Idlibu.

"Vzhledem k tomu, že tato vojenská organizace je podle (francouzského prezidenta) Macrona ve stavu mozkové smrti, mělo by si Turecko vše dobře promyslet, než se na NATO obrátí... Pokud by měla aliance NATO potenciál a hlavně zájem vyřešit krizi v tomto regionu, určitě by se tak stalo," uvedla mluvčí.

Erdogan již dříve uvedl, že vyzval svého ruského protějška Vladimira Putina, aby vyvinul nátlak na syrského prezidenta Bašára Asada, aby syrská vojska zastavila ofenzívu v Idlibu a stáhla se z tureckých pozorovacích stanovišť. V opačném případě, jak uvedl Erdogan, Turecko použije vojenskou sílu.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!