Turecko nebude žádat USA o povolení na nákup ruských letadel

06.11.2019

Dnes se objevila informace, že Turecko hledá alternativy amerických stíhacích letounů F-35. Pokud se Turecko rozhodne koupit ruské stíhací letouny, nebude žádat USA o povolení, prohlásil turecký prezident Tayyip Erdogan.

"Když jsme kupovali ruské systémy protivzdušné obrany S-400, nikoho jsme se neptali a zakoupili jsme je. Takže pokud se rozhodneme pro ruské stroje, tak je koupíme," řekl Erdogan novinářům, když odpovídal na otázku o možnosti nákupu ruských stíhaček.

Poznamenal, že Turecko opakovaně žádalo Spojené státy, aby jim prodaly systémy protivzdušné obrany Patriot, ale Turecko bylo vždy odmítnuto.

"Odkazovali se na Kongres a jejich odpověď byla vždy negativní. Pokud nám neprodají, co potřebujeme, tak ať po nás potom nežádají jejich svolení, když chceme nakoupit jinde - jednalo by se o porušení suverenity země," prohlásil turecký lídr.

Dodal, že pokud nebude vyřešen problém s dodávkou amerických stíhaček F-35, tak Ankara, stejně jako v případě nákupu ruských systémů S-400, podnikne nezbytné kroky.

Deník Daily Sabah zveřejnil zprávu, že turecká strana urychlila vývoj vlastních letadel a začala zvažovat i další alternativní možnosti.

Erdogan se na začátku září zúčastnil společně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem letecké přehlídky MAKS-2019 a ještě tentýž den oznámil, že Turecko a Rusko jedná o dodávkách ruských letounů Su-57.

USA potrestaly Turecko

USA potrestaly Turecko za nákup ruských systémů S-400 tím, že jej vyloučily z výrobního programu stíhaček F-35. Profesor Mesut Hakkı Caşın, člen Rady bezpečnosti a zahraniční politiky a lektor na právnické fakultě univerzity Yeditepe a na letecké akademii, se vyjádřil k dalšímu rozvoji technické spolupráce v oblasti letectví s Ruskem a USA.

"V současné době je Turecko ve fázi vážného rozhodování. Jedním z důvodů je skutečnost, že USA odmítly dodávat stíhačky F-35, přestože za ně Turecko zaplatilo plnou částku, a navíc je Turecko jedním z výrobců těchto letadel," uvedl Caşın.

Zdroj: worldbulletin.net