Turecko pohrozilo zavřením americké základny Incirlik v případě sankcí

13.12.2019

Turecko by mohlo zareagovat na sankce ze strany USA kvůli nákupu ruských systémů protivzdušné obrany S-400 tím způsobem, že by uzavřelo leteckou základnu Incirlik, uvedl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Leteckou základnu Incirlik v provincii Adana na jihu Turecka využívá americké letectvo.

"Vyhodnotíme ten nejhorší scénář a přijmeme patřičné rozhodnutí. Zavedou-li USA proti Turecku sankce, může být nastolena otázka o uzavření základen Incirlik a Kürecik," řekl Çavuşoglu ve vysílání televizní stanice A haber.

Radar včasného varování o raketovém útoku, který je součástí systému protivzdušné obrany NATO v Evropě, a je dislokovaný v Küreciku (provincie Malatya na jihovýchodě Turecka), byl uveden do provozu na začátku roku 2012. Jeho fungování zajišťují vojáci ozbrojených sil USA.

Dodávky nejnovějších ruských systémů protivzdušné obrany S-400, které způsobily krizi ve vztazích Turecka s USA, začaly v polovině července. Podle slov tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana budou systémy S-400 plně uvedeny do provozu v dubnu 2020. Washington požádal, aby se Turecko nákupu ruských systémů vzdalo a nakoupilo místo toho americké komplexy Patriot. USA pohrozily, že pokud se tak nestane, oddálí nebo úplně zruší prodej nejnovějších stíhacích letounů F-35 Turecku a také zavedou sankce v souladu s CAATSA (zákon O boji proti nepřátelům Ameriky prostřednictvím sankcí). Ankara odmítla ustoupit.

Minulý týden turecký ministr zahraničí Çavuşoglu oznámil, že nákup ruských kompletů S-400 není politickou otázkou. Podle něj Turecko před dohodou s Moskvou chtělo nakoupit systémy protivzdušné obrany u Spojených států nebo Francie. Paříž i Washington však prodej svých systémů do Turecka odmítly.

"Chtěli jsme zakoupit systémy od spojenců, ale oni nám je neprodali. Tak jsme nakoupili u konkurence," vysvětlil Çavuşoğlu.

Kromě toho Ankara plánuje nákup další částí systémů S-400, pokud spojenci v NATO jejich žádost opět zamítnou.

Turecko i nadále doufá, že se jim nakonec americké letouny F-35 podaří získat, prohlásil turecký ministr obrany Hulusi Akar. Pokud to ale pro Turecko nedopadne kladně, pořídí si ruské stíhací letouny Su-35 a Su-57. Tuto možnost oznámil na leteckém salónu MAKS 2019 v Rusku turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na začátku září, během setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Zdroj: tasnimnews.com