Turecko pohrozilo, že bude posílat zajaté teroristy IS do jejich mateřských zemí

04.11.2019

Ankara obvinila země EU , že ponechaly Turecko osamocené, pokud jde o vyřešení problému se zajatými teroristy. Jestliže turecké úřady začnou plnit své hrozby, do Evropy se může vrátit až 800 bojovníků IS.

Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu prohlásil, že považuje pasivní postoj evropských zemí, které nikterak nereagují na situaci se zajatými bojovníky Islámského státu na severu Sýrie, za nepřijatelný, uvedla agentura Reuters.

Podle slov tureckého ministra se Evropa rozhodla, že Turecko musí zvládnout tento problém samo. "Je to nepřijatelné a nezodpovědné," řekl ministr Soylu a uvedl, že Turecko začne posílat bojovníky IS do jejich rodných zemí.

Tábory zajatých stoupenců IS se nacházely na území, které bylo do 9. října pod kontrolou syrských Kurdů. Po zahájení turecké operace "Pramen míru" vznikly obavy, že vojenské akce povedou k hromadnému úprku bojovníků, ale Ankara toto tvrzení vyvrátila a prohlásila, že má situaci pod kontrolou.

Již v únoru ministerstvo zahraničí USA vyzvalo země Evropy, Blízkého východu a severní Afriky, aby si převzaly své občany ze zajateckých táborů a soudily je doma v jejich mateřských zemích.
Na severu Sýrie se nachází asi 2 tisíce cizinců, zajatých během bojů s IS. Předpokládá se, že je mezi nimi kolem 800 Evropanů.

9. října prezident USA Donald Trump prohlásil, že se Američanům podařilo vyvézt ze Sýrie dva zajatce, o nichž prohlásil, že jsou ti "nejhorší z nejhorších". Jde o britské občany Alexandera Kotiho a aš-Shafi-Elshayhe, kteří vykonávali popravy a mučení.

Hrozby ze strany Turecka

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan den po zahájení operace Pramen míru, tedy 10. října, pohrozil, že umožní, aby do Evropské unie odešlo několik milionů běženců, pokud bude Evropa obviňovat Turecko z invaze.

"Jestliže Evropa definuje tureckou operaci v Sýrii jako invazi, pak můžeme otevřít dveře a poslat 3,6 milionu syrských uprchlíků k vám," řekl Erdogan.

Proti vytvoření bezpečnostní zóny na severu Sýrii a turecké vojenské intervenci se vyjádřili i zástupci členských zemí EU a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Maďarský premiér Viktor Orbán varoval, že jeho země je připravena použít sílu, aby ochránila své hranice před běženci.

V současné době probíhají na syrsko-turecké hranici společné hlídky ze strany tureckých a ruských sil. Jedná se o jednu z podmínek dohody mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho tureckým protějškem Erdoganem, která byla uzavřena 22. října v Soči.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!