Turecko žádá od Francie okamžitou omluvu kvůli obviněním z provokace

02.07.2020

Turecko čeká od Francie omluvu v souvislosti s prohlášením ohledně incidentu, který se v červnu odehrál ve Středomoří mezi námořnictvem obou zemí. Informoval o tom turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.

"Když si Francie dovoluje tvrdit nepravdivá prohlášení, zaměřená proti Turecku, nemělo by to být z naší strany tolerováno. Očekáváme, že se Francie omluví," řekl turecký ministr Cavusoglu.

Dříve Francie obvinila tureckou stranu z vměšování do operace svých námořních sil, které ve Středomoří dohlížely na dodržování embarga OSN na dodávky zbraní do Libye.

10. června se francouzská fregata Courbet pokusila kontaktovat nákladní loď, která pod vlajkou Tanzánie směřovala ke břehům Libye. Kvůli podezření z pašování zbraní a poté, co byl pokus o kontakt neúspěšný, se francouzská fregata rozhodla k nákladní lodi přiblížit.

Jak uvedla francouzská média, turecké válečné lodě, které nákladní plavidlo doprovázely, se nejprve pokusily vysvětlit, že jde o dovoz zdravotního materiálu, ale poté na francouzskou fregatu namířily zbraně. Francouzská fregata Courbet se otočila, aby se vyhnula konfliktu, a Paříž požádala NATO o prozkoumání incidentu.

Podle Francie došlo ze strany Turecka k agresivnímu chování. Ankara veškerá obvinění odmítla a prohlásila, že francouzští vojáci vykonávali nebezpečné manévry, a že turecké lodě zbraně nenamířily, ale pouze sledovaly fregatu pomocí radarů.

V důsledku tohoto incidentu se Francie rozhodla pozastavit svou účast na námořní misi NATO, zaměřenou na zabránění obchodování se zbraněmi v Libyi. Paříž trvá na tom, že její fregata jednala podle zpravodajských informací od aliance, a že chování tureckých válečných lodí lze charakterizovat jako nepřátelský akt.

Konfrontace v Libyi

V Libyi pokračuje konfrontace mezi Vládou národní jednoty, která ovládá Tripolis a území na západě země a má podporu Turecka, a Libyjskou národní armádou pod vedením maršála Chalífy Haftara, která spolupracuje s úřady východní části země a je politicky podporována Egyptem.

Zdroj: en.abna24.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!