Turecký generál objasnil konflikt mezi Ankarou a Washingtonem

01.08.2019

Saigun prohlásil, že ruské protivzdušné systémy S-400 byly pouhou záminkou pro eskalaci napětí, a že si USA nepřejí rozvoj Turecka, protože nemají zájem na posílení jiného hráče.

"Pro Západ je důležité zajistit na Blízkém východě bezpečnost Izraele a kontrolu nad energetickými zdroji. Země, které jsou nepřátelské vůči Izraeli, jsou postupně vyřazovány, a konci této fronty stojí Turecko," cituje list bývalého náměstek náčelníka generálního štábu.

Ergin Saigunk také uvedl, že dospějí-li Ankara a Washington k dohodě, USA si vůči Turecku brzy najdou jiné požadavky. "V prvé řadě zřejmě požádají o zrušení styků s Íránem, vytvoří kurdský stát v Sýrii a zakážou těžbu nerostných zdrojů na Kypru, aniž by se ohlížely na mínění Turecka," uvedl.

"Takže problém nespočívá v systémech S-400, ani v letounech F-35, ale Americe se nezamlouvá nezávislá zahraniční politika Turecka, a nepřeje si, aby se Turecko stalo regionální mocností," míní Saigun.

Dále uvedl, že americká vláda již před deseti lety uvažovala o vyloučení Turecka z projektu F-35. Dostane-li Ankara tyto letouny, změní to poměr sil na Blízkém východě: Izrael ztratí převahu ve vzduchu, což USA nechtějí připustit, protože přijdou o kontrolu nad energetickými zdroji v daném regionu.

Dlouho očekávané dodávky nejnovějších systémů PVO, které vyvolaly krizi ve vztazích mezi Tureckem a USA, byly zahájeny v polovině července. USA požádaly Turecko, aby zrušilo transakci a místo toho zakoupilo americké systémy Patriot, přičemž pohrozily zablokováním nebo zrušením prodeje nejnovějších stíhaček F-35 Turecku. Nicméně Ankara neustoupila.

Smlouva o dodávce čtyř systémů S-400 v hodnotě 2,5 miliardy dolarů byla uzavřena v roce 2017. Část má zaplatit Turecko, část je financována ruským úvěrem.

Zdroj: worldbulletin.net