Turecký prezident informoval o vyslání vojska do Libye

16.01.2020

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan informoval, že Turecko vysílá své vojáky do Libye. Jednotky mají podpořit Vládu národní jednoty (GNA) pod vedením Fáize Sarrádže.

"Posíláme naše vojáky na podporu legitimní vlády v Libyi," sdělil Erdogan během projevu v prezidentském paláci.

Vůdce Libyjské národní armády maršál Chalífa Haftar a premiér libyjské Vlády národní jednoty Fáiz Sarrádž se sešli v Moskvě, aby jednali o příměří. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova však výsledný dokument podepsalo jen několik účastníků konfliktu (včetně premiéra libyjské Vlády národní jednoty Sarrádže a předsedy Nejvyšší státní rady v Libyi Khalida Mishriho), ale maršál a vůdce Libyjské národní armády Haftar požádal o čas na rozhodnutí. Později maršál Moskvu opustil, aniž by dokument podepsal.

Ve svém projevu Erdogan rovněž poznamenal, že Ankara zahájí v roce 2020 průzkum a těžbu zásob plynu ve východním Středomoří a to v souladu s dohodou s GNA. 

"Po uzavření námořní a bezpečnostní dohody s Libyí není možné legálně provádět průzkum a vrty k těžbě plynu, nebo pokládat potrubí bez souhlasu obou zemí," uvedl Erdogan.

Vztahy Turecka a Vlády národní jednoty

Turecký parlament většinou hlasů schválil 2. ledna novelu zákona, která povoluje nasazení tureckých jednotek v Libyi. 325 poslanců bylo pro, 184 bylo proti.

Předtím Vláda národní jednoty (GNA) oficiálně požádala Turecko o pomoc kvůli útokům vojsk maršála Chalífy Haftara na Tripolis. Šlo o leteckou, pozemní a námořní podporu na odražení útoků.

Na konci listopadu turecký prezident Erdogan a premiér libyjské GNA Fáiz Sarrádž podepsali memorandum o spolupráci ve vojenské sféře a o vzájemném porozumění v otázce námořních zón.

12. ledna Chalífa Haftar vyhlásil zahájení rozhodujícího boje o hlavní město Tripolis. Média informovala o střetech mezi silami maršála a Vlády národní jednoty na předměstí Tripolisu. Je třeba poznamenat, že Haftar zahájil útok na Tripolis již v dubnu, ale výrazného úspěchu nedosáhl. Strany pokračují v udržování svých pozic, útočí proti sobě letecky či dělostřelecky.

Situace v Libyi

Po svržení a vraždě libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 Libye prakticky přestala existovat jako jednotný stát. V současné době v zemi panuje dvojvládí.

Na východě země zasedá lidem zvolený parlament a na západě, v hlavním městě Tripolisu, je u moci Vláda národní jednoty v čele s Fáizem Sarrádžem, která byla zformovaná za podpory OSN a EU.

Úřady ve východní části země jednají nezávisle na Tripolisu a spolupracují s Haftarovou armádou, která se od dubna pokouší dobýt Tripolis.

Zdroj: middleeasteye.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!