Turecký viceprezident tvrdě odpověděl Trumpovi na hrozbu zničení ekonomiky země

09.10.2019

Turecko svou politiku pod nátlakem hrozeb nezmění, prohlásil turecký viceprezident Fuat Oktay v reakci na prohlášení prezidenta USA Donalda Trumpa, který pohrozil, že zničí tureckou ekonomiku.

Trump předtím na Twitteru pohrozil, že "zničí ekonomiku Turecka", pokud Ankara, podle jeho názoru, "překročí přípustné hranice". Podle slov Trumpa musí Turecko, Evropa a další země "dohlížet na zadržené bojovníky IS a jejich rodiny".

"Naše poselství mezinárodnímu společenství je jasné: Turecko není zemí, která bude jednat pod vlivem hrozeb. Určíme si svou vlastní cestu a sami si přeřízneme pupeční šňůru, jakmile to uznáme za vhodné. Nikdy za žádnou cenu nedopustíme vytvoření teroristického koridoru u našich hranic. Naše stanovisko vůči zajištění klidu u našich hranic a budoucnosti syrských bratrů i vůči územní celistvosti Sýrie a její politické jednoty zůstane nezměněno," řekl Oktay během svého projevu v Ankaře.

Podle jeho slov se již 370 tisíc syrských uprchlíků vrátilo domů do oblastí na severozápadě Sýrie, kde Turecko provedlo operace Štít Eufratu a Olivová větev.

"Teď je na řadě vytvoření bezpečnostní zóny na východ od Eufratu. Turecko ukáže teroristům, kteří ohrožují naši zemi z jižních hranic, kde je jejich místo, a tím také bude podporovat návrat syrských uprchlíků do vlasti," dodal turecký viceprezident.

Washington dříve uvedl, že americká armáda se nezúčastní turecké vojenské operace na severu Sýrie. V tiskové zprávě Bílého domu, uveřejněné po telefonickém rozhovoru mezi prezidentem USA Donaldem Trumpem a jeho tureckým kolegou Tayyipem Erdoganem, bylo uvedeno, že Turecko bude nyní odpovědné za všechny militanty IS zajaté za poslední dva roky po porážce teroristické skupiny armádou Spojených států.

Erdogan prohlásil, že v nejbližších dnech bude možné učinit rozhodnutí o turecké operaci v severní Sýrii na východ od Eufratu. Dodal, že cílem operace bude vyčistit syrské území u hranice s Tureckem od syrských Kurdů, vytvořit bezpečnostní zónu a umístit tam syrské uprchlíky, kteří se nacházejí v Turecku.

  

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!