Ukrajina a Doněcká lidová republiky zahájily další odsun vojáků 

10.11.2019

Vojenské jednotky neuznané Doněcké lidové republiky (DLR) se začaly stahovat z oblasti města Petrovske v Donbasu. 

V 13:00 povstalci odpálili signální světlice, což bylo znamením, že začíná stahování vojenských sil od dělící linie. Ukrajinské ozbrojené síly odpálily vlastní světlice a tímto bylo odstartováno další kolo odsunu vojáků v oblasti Donbas.

Zpravodaj z místa události informoval, že povstalci odjíždějí od dělící linie konfliktu. Celý proces monitorují pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Na místě stahování jednotek se nachází i šéf zastupitelstva DLR ze střediska pro kontrolu a koordinaci režimu zastavení palby Ruslan Jakubov, pozorovatelé zvláštní mise OBSE a zástupci velení sil DLR.

Stahování sil

Kontaktní skupina pro řešení situace na Ukrajině podepsala rámcovou dohodu o stahování sil znepřátelených stran ještě v roce 2016. Zástupci Doněcké a Luhanské lidové republiky však obviňovali Kyjev, že místo odsunu svých jednotek obsazují nové pozice.

K prvnímu stažení sil došlo letos v červnu u obce Stanycja Luhanska. Další odsun se však nezdařil, neboť obě strany se vzájemně obviňovaly ze střelby.

1. října se kontaktní skupina dohodla na obnově procesu stahování sil, který měl začít 9. října. Zatímco povstalci potvrdili, že jsou ochotni odsunout část svých jednotek, Kyjev s reakcí vyčkával. Nakonec byl odsun sil v oblasti Zolote zahájen až 29. října, a dokončen byl 1. listopadu.

Stažení sil a vytvoření nárazníkové zóny mezi bojujícími stranami je předpokladem pro svolání summitu normandské skupiny, do které patří Ukrajina, Rusko, Německo a Francie. Na summitu se mají projednat další kroky, které mají vést k definitivnímu vyřešení ozbrojeného konfliktu na Donbasu.

Konflikt na Ukrajině

Minulý týden OSN zveřejnila statistiku obětí války na východě Ukrajiny, která vypukla v roce 2014. Za tu dobu bylo zabito více než 3 330 civilistů a 9 000 jich bylo zraněno. Zhruba 1,3 milionu obyvatel muselo opustit své domovy a 3,5 milionu potřebuje humanitární pomoc.

Ozbrojený konflikt na Donbasu začal v dubnu 2014, kdy se Kyjev pokusil vojenskými prostředky potlačit pokus o samostatnost určitých oblastí na východě země, které vyhlásily dvě lidové republiky - Doněcká (DLR) a Luhanská (LLR). Tyto republiky neuznaly novou vládu v Kyjevě, jenž vznikla po násilném převratu.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!