Ukrajina je odhodlaná "přisvojit si Krym", připravuje se na válku s Ruskem
Velitel bojové flotily kontradmirál Alexej Neižpapa informoval v rozhovoru pro deník Dumskaja, že ukrajinské námořnictvo je nyní připraveno na rozsáhlé vojenské operace proti Rusku. Podle jeho tvrzení je země odhodlána "opět si přisvojit" Krym, kvůli čemuž se tak nevyhnutelně musí připravovat na válku.
Na otázku, jaké kroky může nyní Ukrajina od Ruska očekávat, Neižpapa odpověděl, že se může rozhořet vojenský konflikt.
"Připravujeme se na rozsáhlou vojenskou konfrontaci a uvědomujeme si, že pokud k tomu dojde, čeká nás bohužel spousta ztrát, jak mezi našimi vojáky, tak mezi civilním obyvatelstvem," prohlásil kontradmirál Alexej Neižpapa.
Podle něj Kyjev očekává útok ruské armády na Chersonskou oblast s cílem obnovit dodávky vody z řeky Dněpr na Krymský poloostrov.
"Signálem pro zahájení konfrontace bude nejspíše pokus Ruska o získání Severokrymského kanálu na poloostrově. Naše jednotky se na takové akce připravují. Nemohu prozradit všechny plány, ale dolet našeho raketového systému Neptun umožňuje jeho používání na pevninské části Ukrajiny blízko Sevastopolu. Takže uvidíme, jak případný útok ze strany Ruska nakonec dopadne," řekl Neižpapa.
Reakce Kremlu
Kreml se úvahám velitele ukrajinského námořnictva o přípravě na válku s Ruskem vysmál a nazval je hloupou a eskalující hysterií.
"Tato umělá eskalace nijak nepomáhá vyřešit situaci na jihovýchodě," řekl mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov a zdůraznil, že Rusko nemá v úmyslu napadnout Ukrajinu.
Peskov rovněž vysvětlil, že důvodem k tomuto úsudku o plánovaném útoku ze strany Ruska mohlo pravděpodobně být prohlášení odborníka Centra pro politickou konjunkturu Alexeje Česnakova, které zaznělo v diskusním programu, věnovaném problematice rusko-ukrajinských vztahů. Prohlášení Česnakova však podle Peskova nelze považovat za oficiální pozici Ruska, jelikož on není zaměstnancem prezidentské správy.
Problém zásobování Krymu vodou
Dříve Ukrajina přiváděla přes Severokrymský kanál vodu z Dněpru, zajišťující až 85% poptávku Krymu. Po roce 2014 však byl přívod vody jednostranně zastaven. Ukrajinští politici pravidelně informují o tzv. ruských plánech obsadit kanál, i když jsou obeznámeni s tím, že Krym již má dostatečně velké zdroje sladké vody.
Problém zásobování východního Krymu vodou se například podařilo vyřešit převedením vody z krymské řeky Bijuk-Karasu do Severokrymského kanálu a provrtáním nových artézských studní.
Zdroj: snews.com